MojWindows

Ani príchod najnovšej veľkej aktualizácie pre Windows 10 neprebieha úplne hladko a okrem problémov s mrznutím systému pri používaní niektorých aplikácií, najmä prehliadača Chrome, sa používatelia sťažujú na ďalšie nedostatky.

Vzhľadom na to, aké veľké množstvo zariadení s rozličnými konfiguráciami, softvérom a príslušenstvom na najnovšiu verziu prechádza, je celkom prirodzené, že nejaký ten problém sa v prvých dňoch vyskytne.

Väčšinu z nich bude Microsoft riešiť v nadchádzajúcich opravných aktualizáciách, ktorých prvá várka má doraziť už v utorok 8. mája, kedy sa zároveň začne s automatickou distribúciou aprílovej aktualizácie cez Windows Update. Dovtedy je aktualizáciu možné nainštalovať len ručne, čo všeobecne Microsoft neodporúča, najmä v prípade menej skúsených používateľov.

V prípade veľkých systémových aktualizácií je najrozumnejšie počkať, kým systém automaticky neponúkne ich inštaláciu. V tom momente je totiž väčšina problémov vyriešená, používaná konfigurácia takpovediac odobrená a riziko problémov minimálne. Nie každému sa ale chce čakať niekoľko týždňov a aktualizáciu si nainštaluje svojpomocne.

Nemecký portál WindowsUnited preto pripravil prehľad problémov, ktoré sa síce týkajú len malej vzorky zariadení, no predsa len sa vyskytujú najčastejšie. Z časti ide len o nesprávne zvolené nastavenia, čo sa dá promptne vyriešiť, no niektoré prípady vyžadujú zásah zo strany Microsoftu, prípadne tvorcov ovládačov.

Problémy, ktoré sa môžu objaviť po inštalácii Windows 10 April 2018 Update

 • Nefungujúci mikrofón – za nefunkčným mikrofónom sa má skrývať nesprávne nastavenie v ponuke Ochrana osobných údajov -> Mikrofón, kde je zablokované jeho používanie aplikáciami.
 • Nefungujúca webkamera – rovnako ako v prípade mikrofónu, aj tu vo väčšine prípadov ide o vypnuté prístupové práva.
 • Funkcie pre vylepšenie zvuku – sekcia „Enhacements“ v nastaveniach konkrétneho zvukového zariadenia bola obnovená do pôvodnej podoby a je potrebné opätovne zvoliť požadované funkcie.
 • Dlhá reakčná doba myši – kurzor na pohyb myšou nereaguje korektne a zatiaľ nie je známe ako túto situáciu vyriešiť. Niektorí používatelia ale hlásia, že im pomohlo aktualizovanie ovládačov grafickej karty.
 • Prepínanie pomocou Alt + Tab – prepínanie medzi oknami aplikácií, najmä pri hraní hier, má značnú odozvu. Riešením má byť vypnutie funkcie Asistent na lepšie sústredenie, vrátane automatického pravidla „Keď hrám hru“.
 • Zobrazovanie upozornení o programe Windows Insider – nastavenia v sekcii Diagnostika a pripomienky nie je na niektorých zariadenia možné zmeniť. Systém zobrazuje upozornenie, že dané nastavenia spravuje program Windows Insider, a to na zariadeniach, ktoré do programu nie sú zapojené. Riešenie nie je známe.
 • Nefungujúci Microsoft Edge – prehliadač sa na vybranej časti zariadení nespustí, nie je známa príčina ani riešenie.
 • Kontextová ponuka Panela úloh – časť používateľov hlási chýbajúce možnosti v kontextovej ponuke panela úloh. Riešenie nie je známe.
 • Vizuálne problémy v používateľskom rozhraní – v niekoľkých prípadoch sa objavujú problémy s chýbajúcimi animáciami, prvkami Fluent Design a zobrazovaním okrajov aplikácií.
 • Pády systémovej aplikácie Nastavenia – aplikácia pri prechádzaní sekcií a výbere nastavení môže náhodne „padať“. Riešenie zatiaľ nie je známe.

Náš tip
Ako odložiť inštaláciu aktualizácie Windows 10 April 2018 Update | Návod

Zdroj: Windowsunited via MSPU

04.05.2018
 • Maroš Kuric

  Mne sa už stalo že ma odpojilo od netu keď som pripojený cez kábel. Pomohlo vypnutie a zapnutie sieťovej karty ale iba na 10 minút a znova sa to opakovalo pritom kým bol prístup na net tak download bol 4-8kB/s.

  • Miroslav Mudroň

   Skúšali ste preinštalovať ovládač? Teoreticky by to mohlo pomôcť.

   • Maroš Kuric

    No ja som potom resetol PC a v pohode to išlo takže ovládač to nebude a na predošlých verziách sa mi to nestalo a doska je viacmenej ešte nová 🙂

  • Richard

   Mne to robi s wifi, preinstaloval som ovládač a nepomohlo uz viem ze to je aktualizaciou

 • Event Horizon

  …od stiahnutia ISO z Microsoft stránky a čistej inštalácie s najnovšími ovládačmi, dochádza k permanentnej BSOD… V event viewer je ako záznam kritická chyba s ID 41 /kernel-power/. Najskôr som odinštaloval google chrome, keďže ten používam ako sekundárny prehliadač. Primárny je edge. Nepomohlo. Za 1 deň aj 4 – 5 BSOD. Dnes som v registroch zakázal aktualizáciu ovládačov a nainštaloval som pôvodné od výrobcu. /ntb Acer swift SF315-51/. Uvidíme.

 • Noačo

  Mne zas nejde chvilami net. Pripojenie cez wifi. Najprv ide ale po case nejde aj ked wifi je stale pripojene. Musim sa odpojit a zas pripojit. A nejde mi automaticke pripojenie na wifi aj ked ho mam zapnute, sam musim vybrat siet a pripojit. Wtf?! Ked nieco stahujem a zrazu nejde net to je paradička. A este bonus citacka pamätovych kariet uz nedokaze zapisovat ale len nacitat kartu! Nic nejde zapisat. Ze ochrana proti zapisu. Ani formatovat. Nic! A je jedno aky adapter ci aku kartu pouzijem, len mozem data skopirovat. Ovladace mam najnovsie. Musel som kupit usb citacku kariet do ntb. !

  • Richard

   S wifi mam rovnaky problém a aj ovládac som preinstaloval a stále to isté, uz aspon viem cim to je

 • Peter D. Samael

  Posledny update katastrafa … Problem s wifi, BSOD, uz 10 krat …

 • kubo

  Po tomto update sa mi PC zapinal asi 10 minut z toho 9,5 som pozeral na ciernu obrazovku. Pomhlo az preinstalovanie systemu

 • Event Horizon

  možno to ešte doladia, ale podľa mňa je to dosť „zbúchané“…. Po odložení aktualizácie v apríli pre tak závažnú chybu, že museli rekompilovať celý OS… Chceli dodržať termín… Apríl… A všetci dobre vieme, že dnes je termín nutnosťou. Hoc aj za cenu nedoladeného OS, ktorý by mali mať ešte insideri. Som zvedavý, ako to dopadne 8. mája, keď začnú tlačiť April Update hromadne do zariadení…. Či to dovtedy ako tak doplátajú…. 🙂

 • deepBA

  Ziadny z vyssie uvedených problemov sa mna netyka…W10 po update slape ako ma 😉 https://uploads.disquscdn.com/images/81cf409a7dc90497181e1a0047a6c268eeaf54b5804055dc8d9cbfb0afa94632.png

+