MojWindows

To, že mobilný Windows už mesiace zažíva jasný úpadok a Microsoft sa mu venuje už len okrajovo je dlhodobo známa vec. Oficiálne potvrdenie tejto situácie ale po mesiacoch prichádza už aj priamo od popredného predstaviteľa Microsoftu a veľkého technologického nadšenca, ktorým je Joe Belfiore. Ten prostredníctvom sociálnej siete Twitter prehlásil, že pre Windows 10 Mobile už nie sú vyvíjané žiadne funkcie ani pripravovaný nový hardvér. Naďalej ale platí to, že čo Microsoft na margo situácie opakovane vyhlasoval – podpora bude naďalej vo forme opráv chýb a bezpečnostných záplat.

Potvrdilo sa tak, že Microsoft celú platformu presunul do udržiavacieho režimu, predtým, ako dôjde k jej ukončeniu. Súčasní používatelia tak majú aspoň akú-takú útechu, že ich zariadenie bude ešte nejaký ten čas podporované a použiteľné, no s ohľadom na túto situáciu sa kúpa smartfóvu so systémom Windows 10 Mobile nedá považovať za dobré rozhodnutie. To, že by Microsoft prilákal nových zákazníkov je preto extrémne nepravdepodobné a hardvéroví partneri ako HP, či Alcatel, ktorí dali mobilnému Windowsu šancu, určite nie sú radi.

Žiadne nové funkcie, ani zariadenia nečakajte…

Vo svetle týchto vyhlásení to vyzerá tak, že žiadne mobilné zariadenie už od Microsoftu na trhu neuvidíme, a to napriek predošlým informáciám o tom, že testovaním prechádza tak veľmi očakávaný „Surface Phone.“ Žiaden pokus o návrat so smartfónmi sa jednoducho nekoná, hoci o tom informovali viaceré zahraničné portály s odvolaním na svoje dobre informované zdroje priamo z Microsoftu. Očakávaný návrat na trh s mobilnými zariadeniami v rámci prechodu systému Windows 10 na modulárnu podobu (Windows Core OS), tiež nevyzerá veľmi pravdepodobný.

Belfiore, ktorý je okrem iného zodpovedný aj za Windows 10 má po stránke informovanosti jednodznačne navrch. Jediné čo tak zjavne v dohľadnej dobe uvidíme budú spomínané opravné a bezpečnostné aktualizácie. Reálny vývoj systému bol zastavený, a od tohto momentu môžeme povedať, že mobilný Windows dorazil do posledného štádia svojho života.

Nedostatok aplikácií, nízky záujem zo strany vývojárov a málo používateľov 

Na otázku prečo Microsoft takto opustil svoju mobilnú platformu, Belfiore uviedol, že išlo o problém s nedostatkom kvalitných aplikácií a nezáujem zo strany vývojárov túto situáciu napraviť, a to napriek snahe motivovať ich finančnými odmenami. Kvôli nedostatku používateľov väčšina spoločností nemala záujem púšťať sa do vývoja, a problém sa dostal do začarovaného kruhu.

V jednom z posledných príspevkov na túto tému píše, že väčšina používateľov vecí ako Windows, Office a Xbox už tak, či tak používajú smartfóny so systémami iOS a Android, pričom oceňujú prístup k službám, ktoré od Microsoftu potrebujú a využívajú. Je zjavné, že do tohto trendu sa bude naďalej investovať. Samotný Belfiore, ktorý zastáva pozíciu korporátneho viceprezidenta navyše otvorene potvrdil, že prešiel na používanie smartfónu so systémom Android.

Ako je badateľné v ostatných mesiacoch, redmodský gigant pristúpil k rozhodnutiu svoje najpoužívanejšie služby a riešenia priniesť na konkurenčné mobilné platformy. Najnovšie tak spravil uvedením testovacej verzie prehliadača Microsoft Edge pre systémy iOS a Android, či vydaním riešenia „Microsoft Launcher“ pre Android.

Očakávať môžeme to, že v rámci systému Windows 10 budeme vidieť čoraz viac vylepšení pre prepojenie s mobilnými platformami Android a iOS. Vidieť to vlastne môžeme už v rámci pripravovanej aktualizácie Fall Creators Update, kde pribudla lepšia synchronizácia.

Náš tip
Bill Gates opustil „klub 1%-ných“, presedlal na Android

09.10.2017
 • Mizu

  Co uz no dokial pojde lumia ostavam na nej a potom presun na ios alebo android ? a to som chcel kupit novy xbox ale pokial bude vo vedeni ten ind tak nekupujem pretoze mu rupne v bedni a zareze aj to ? a uz im nepomoze ani andromeda co sa tyka telefonou nik uz ms nebude brat vazne ?

  • Miroslav Mudroň

   Taktiež sa držím svojej 950-ky pokiaľ to len pôjde, no a potom ma asi prechod iným smerom nevyhne…

  • maros

   Ako som už spomenul inde, Nadella je absolútne nevhodná osoba na pozíciu CEO spoločnosti, ktorá sa orientuje na všetky typy spotrebiteľov. Pre záchranu mobilných Windows a akvizovanej mobilnej divízie Nokie sa zdá nespravil vôbec nič a navyše svoje nepochopenie pre to, prečo by mal svet potrebovať ďalšiu alternatívu k Android a iOS premietol do postupnej likvidácie značky Lumia a Windows Mobile. Takéto vyjadrenie by mohol poskytnúť až vtedy ak by už CEO nebol. Je nepochopiteľné ako niektorí predstavitelia Microsoftu dokážu zhadzovať túto značku. Steve Ballmer bol komediant na hranici akceptovateľnosti, ale bol celým srdcom zapálený pre spoločnosť ktorú viedol a takéto niečo by si nikdy nedovolil povedať.

 • maros

  Mimochodm, poradíte?

  V apríli tohto roka som si kúpil L950 Dual Sim.
  Mám ešte možnosť si kúpiť náhradnú originálnu batériu za cca 22EUR.

  Má to zmysel? Myslím, že dlho to už možné nebude a neoriginálne betérie by som z dôvodu bezpečnosti určite nebral.

  Na Lumii určite zoastanem dva roky od kúpy. To, že MS nové funkcie vydáva nebude mi vôbec nevadí ak bude opravovať chyby.

  • Miroslav Mudroň

   Osobne by som do toho išiel, ešte 18 mesiacov obmedzenej podpory by sme mali mať pred sebou. Okrem toho smartfón sa používať bude dať aj potom, bez aktualizácií.

  • Daniel

   ahoj, zháňam originál baterku
   máš tip kde by som ju zohnal?

   • maros

    Napríklad aj u zeleného mimozemšťana.
    Nokia BV-T5E

    • Daniel

     ďakujem že info
     zbadal som minulý mesiac a nikde neboli na sklade (originál)

 • palo

  Ahojte. Chcem sa opýtať či má ešte zmysel kupovať WP. Našiel som L930 bola by to výmena za moju L630. Viem že 930 vypadla z ďalšej podpory a je to aj staršímobil ale ešte by sa mohla upgradenut na WM10. A ako funguje s WM10?

  • Daniel

   ahoj, používam Lumiu 950 a pred tým som mal 930, ktorú teraz používa moja polovička a rozdiel nevidím len 930 viac hreje (používa puzdro a je to v poho)
   ešte som jej aj nahodil insider release preview a stiahlo aj nejaké ďalšie aktualizácie
   len treba dát pozor ako bola tá Lumia používaná a nabíjana, pretože vymeniť baterku asi bude problém

+