MojWindows

Pokiaľ sa nič nezmení, v decembri 2019 príde aj ten malý počet zostávajúcich používateľov Windows 10 Mobile o softvérovú podporu pre svoje smartfóny. Aktívny vývoj pre „mobilnú desiatku“ bol ukončený už dávno, blížiaci sa koniec podpory preto v praxi znamená asi toľko, že Microsoft prestane opravovať zistené nedostatky – chyby a bezpečnostné zraniteľnosti.

Posledná opravná aktualizácia na smartfóny s najnovšou vydanou verziou Windows 10 Mobile, Fall Creators Update, dorazí 10. decembra 2019. Práve tento termín predstavuje deň celkového konca podpory a formálne ukončenie životnej púte Windows 10 Mobile. Od toho momentu budú smartfóny takpovediac vydané napospas osudu.

To, že by v systéme do decembra pribudla nejaká nová funkcia je už len naivnou predstavou. Tešiť sa môžeme akurát tak z toho, že naše obľúbené smartfóny, ktorých sa nevieme alebo nechceme zbaviť, nás budú počas najbližších mesiacov sprevádzať v relatívne dobrej kondícii.

Ukončenie technickej podpory samozrejme neznamená to, že náhle končíme a z milovanej Lumie sa zo dňa na deň stane ťažítko na papier. Smartfóny bude možné používať naďalej, no vzhľadom na dlhodobý vývoj bude používateľský zážitok už len degradovať.

Na druhú stranu, pokiaľ ste to s nejakou tou Lumiou, alebo iným kúskom, vydržali až doteraz, tak konečná pre vás nastane asi až vtedy, keď váš vreckový spoločník odíde do povestného „kremíkového nebíčka“.

Náš tip
Joe Belfiore: Nové funkcie a hardvér pre Windows 10 Mobile nie sú v centre našej pozornosti
04.01.2019
 • Maroš Kuric

  Ja som svoju Lumiu 950XL vymenil za Asus ROG phone ale užívateľským prostredím a funkciami sa Lumii nevyrovná žiadny smartfón a aj keď už nie som vlastníkom Lumii stále veľmi rád porovnávam ostatné smartfóny s Lumiou keďže to boli vydarené smartfóny 🙂

  • Miroslav Mudroň

   Trošku odbočím, ale ako hodnotíte ten ASUS? Dosť som o ňom čítal a myšlienka smartfónu pre hráčov vyzerá dosť zaujímavo, aj keď osobne nie som príliš fanda. Zaujíma ma, či skutočne má nejaké pridané hodnoty.

   • Maroš Kuric

    No takto 😀 nikdy by som nekúpil od Asusu zenfone kvôli zlým skúsenostiam 🙂 ale išiel som do toho tak že buď Razer Phone 2 alebo ROG phone 🙂 ROG má hlavne originálny dizajn ktorý nemá žiadny iný smartfón + taká čerešnička na torte v dizajne je logo ROG ktoré je podsvietené a vyzerá naozaj super 🙂 keď už ide o funkčnosť tak za veľké + beriem air triggers bez ktorých si už strieľačky ani nechcem zahrať a dosť sa mi páči hranie PUBG vďaka rýchlejšej reakcii keďže dokážem naraz strieľať, mieriť, behať a dokonca si prepínať na scope a no scope takže tu nemá konkurenciu. Ďalej by som spomenul chladič ktorý pri X móde dosť pomôže pretože keď sa pretaktuje na 3GHz tak sa aj zohreje ale teplota sa pekne rozloží po celom mobile lebo je tam meď a karbón + odparovacia komora ktorá tiež dopomôže k lepšiemu chladeniu. 90Hz displej dá pocit väčšej svižnosti už aj v menu 🙂 veľké + má aj nabíjanie z boku ktoré má veľkú výhodu pri hraní + pri pripojenom chladičom sa tak získa aj 2. Jack na slúchadlá ktorý sa dá tiež pekne využiť 🙂 ďalej by som chcel poukázať aj na 2 predné reproduktory ktoré sú naozaj kvalitné a poriadne hlasné 🙂 na vylepšenie grafiky v hrách sa dá zapnúť aj anti-aliasing čo je tiež také + hlavne keď to hra podporuje 🙂 batéria mi v pohode vystačí na celý deň to je od 4 ráno do 9 večer keď mám zapnuté dáta + občasné hranie cca 3-4 hodiny hrania. Fotoaparát je taký priemer nie je nič extra ale predsa je to len herný smartfón ale poslúži na to na čo má + za dobrých svetelných podmienok fotí naozaj pekne 🙂 kkmobilu sa dá kúpiť aj pestré príslušenstvo len tá cena trocha odradzuje 😀 trochu ma zamrzelo dokovanie ktoré je vlastne iba zrkadlenie obrazovky na monitor/TV čakal by som skôr dokovanie podobné Samsungu alebo podobné konceptu od Razeru project Linda no v tomto je to trocha sklamanie ale dá sa to prežiť a časom to možno zlepšia 🙂 snáď som spomenul všetko čo sa dalo 😀 ale v konečnom dôsledku sa tento mobil oplatí a má naozaj význam a dá sa považovať za revolúciu v mobilnom gamingu 🙂 + som ho kúpil cez alzu za 880€ lebo bola akcia -40€ na mobil nad 400€ tak som to využil + základný Dock zadarmo 🙂

    • Miroslav Mudroň

     Mega zhrnutie, díky moc 😉

     • Maroš Kuric

      Nemáte za čo 🙂 pre mňa znamená ROG, extrémny výkon a kvalita 🙂 už len keď sa pozriem na komponenty do PC kde výkonom dosahujú prvé miesta v tabuľkách 🙂 rovnako je to aj pri ROG phone 🙂

     • Michal Chabada

      ROG Phone sme testovali aj my v redakcii MojAndroid, tu su nase skusenosti a odkaz na recenziu 🙂
      https://www.mojandroid.sk/asus-rog-phone-recenzia/

     • Miroslav Mudroň

      Aaa paráda, díky, prečítam si 😉

+