MojWindows

Informácie o tom, že Microsoft už viac nebude Windows 10 S prezentovať ako samostatnú edíciu svojho najnovšieho operačného systému sa objavili ešte začiatkom februára, až teraz však boli oficiálne potvrdené a zároveň doplnené o kľúčové detaily.

Termín Windows 10 S už viac nebude používaný ako identifikátor samostatnej edície, no po stránke funkcií bude žiť naďalej ako samostatný „režim S“ dostupný pre všetky štandardné edície Windows 10 ako sú Home, Pro, či Enterprise. Tento režim ale bude možné aktivovať, prípadne vypnúť podľa potreby a rozhodnutia koncového používateľa.

Avizovaná zmena má podľa oficiálneho vyjadrenia vstúpiť do platnosti už s príchodom jarnej aktualizácie „Spring Creators Update“, konkrétne teda počas budúceho mesiaca. Bežní používatelia si tak budú môcť nové zariadenia zakúpiť so systémom Windows 10 v edícii Home alebo Pro, v obidvoch prípadoch buď s aktivovaným „režimom S“ alebo v plnom prevedení.

Hoci sa očakáva, že väčšina z nich si tento režim nechá aktivovaný, čo znamená, že používať budú môcť len aplikácie a hry z ponuky obchodu Microsoft Store, pre tých náročnejších bude dostupný jednoduchý spôsob ako tento režim vypnúť a edíciu používať „v plnej sile“.

Doteraz dostupné informácie hovorili o tom, že tento „prechod“ na plnohodnotnú verziu bude bezplatne dostupný len v prípade edície Windows 10 Home, no Microsoft teraz oficiálne hlási, že „prechod“ bude bezplatný pre všetkých, bez ohľadu na to, o akú edíciu Windows 10 ide.

Znamená to asi toľko, že pokiaľ si zakúpite notebook s Windows 10 Home s aktívnym „režimom S“ a počas používania zistíte, že aplikácie z obchodu Microsoft Store vám jednoducho nestačia, prípadne narazíte na ďalšie obmedzenia, bezplatne tento režim deaktivujete a inštalovať už môžete všetky aplikácie bez ohľadu na ich zdroj.

Doteraz to síce fungovalo prakticky rovnako aj v prípade Windows 10 S, z ktorého bolo možné prejsť na Windows 10 Pro, no v tomto prípade ste museli využiť časovo obmedzenú akciu alebo zaplatiť poplatok 49 dolárov.

Microsoft sa spolieha na to, že majoritnej časti používateľov bude stačiť Windows 10 bežiaci v „režime S“, nakoľko informuje, že prostredníctvom svojich partnerov plánuje na trh priniesť väčšiu ponuku zariadení, kde tento režim bude predvolene aktivovaný. Ďalší zisk tak nechce „dolovať“ z predaja licencií, no sľubuje si od toho posilnenie pozície svojho obchodu Microsoft Store.

Zároveň má ísť o priamu reakciu na odozvu od zákazníkov a partnerských firiem, podľa ktorých bolo zavedenie edície Windows 10 S krokom vedľa a vyvolalo to zbytočný zmätok.

Náš tip
Windows 10 S sa zmení na režim pre ostatné edície Windows 10, čo to znamená?

Zdroj: Microsoft

08.03.2018

+