MojWindows

Príkazový riadok pozná takmer každý používateľ operačných systémov Windows. Pre väčšiu ale ide o nástroj, ktorý využíva veľmi sporadicky, a aj to len s niekoľkými najznámejšími príkazmi.

Jeho využitím sa síce dá vykonávať množstvo úkonov, no na to však treba poznať príkazy a ich jednotlivé parametre, čo znamená hodiny strávené vyhľadávaním a učením sa. Príliš veľkou pomocou v tomto smere, bohužiaľ, nie je ani vstavaný pomocník Help, nakoľko pokrýva len základných 86 príkazov.

Po dlhej dobe sa na túto skutočnosť zjavne rozhodol reagovať samotný Microsoft. V polovici apríla vydal rozsiahly 948-stranový manuál, v ktorom je popísaných 254 dostupných príkazov, vrátane parametrov, ukážok použitia, a v niektorých prípadoch aj verzie operačného systému, na ktorú sa dané informácie vzťahujú.

Ak sa teda chce v tejto oblasti vzdelávať, prípadne mať po ruke podrobné informácie o ponúkaných možnostiach, stiahnite si bezplatnú príručku Windows Command Reference a vaša cesta za titulom majstra príkazového riadka môže začať.

Náš tip
Microsoft zverejnil svojho historického správcu súborov ako open-source

Zdroj: BleepingComputer

04.05.2018
 • Andromatic

  A to je zasa čo za blbosť? Príkazový riadok a MSDOS viem naspamať, ale žiadný blbý manuál so zasranými 948 stranami mi netrebalo, stačí mať logiku, skoro každý príkaz je len Anglické slovo, takže keď vieš Angličtinu, vieš príkazový riadok, potom len pridáš argumenty, buď pridáš lokáciu/umiestnenie súboru/zložky, alebo dáš samotné argumenty ako /q, čo je vo veľa prípadoch quiet – tichý/e/a, jednoduchosť, aj keď chápem, nie každý vie po anglicky a nie každému sa to chce učiť, alebo ich doslova potrebuje, ale aj tak, určite nikomu netreba blbý manuál preboha…

  • Andromatic

   Teda, pardon, manuál možno, ale určite nie s viac než 50 stranami, a už vobec 948! To je na každú stranu jedno slovo alebo príkaz?

   • Andromatic

    Ale je to celkom užitočné, aj keď len pre pár percent používateľov Windowsu

 • pittrek

  Preboha naco?

+