MojWindows

Po tom, čo ČSOB oznámila plánované ukončenie podpory a funkčnosti aplikácie ČSOB SmartBanking pre mobilný Windows sme boli prirodzene zvedaví, ako sú na tom s podporou svojich aplikácií zvyšné banky pôsobiace na Slovensku. Päticu, ktorá disponuje aplikáciami pre Windows smartfóny sme preto oslovili s otázkami o aktuálnej podpore a ďalších plánoch. Dopadlo to tak, že z oslovenej päťky sme sa odpovedí dočkali v štyroch prípadoch.

Doplnené odpovede od mBank.

Fio Banka

Za Fio Banku na otázky odpovedal hovorca banky, Zdeňek Kovář.

„Na letošní rok chystáme novou mobilní aplikaci Smartbanking, kterou plánujeme pro Android a iOS. Během přechodného období budeme ještě podporovat i starou verzi, která je nyní dostupná i pro Windows Phone, ale do budoucna dojde k ukončení podpory tohoto operačního systému. Je to nejen z důvodu neustále klesajícího počtu uživatelů, ale také proto, že Windows nemá v plánu operační systém dále rozvíjet.“

mBank

Neplánujete v dohľadnej dobe ukončiť podporu a funkčnosť svojich mobilných aplikácií s ohľadom na nízky počet používateľov a zastavenie ďalšieho vývoja mobilnej platformy zo strany Microsoftu? Pokiaľ nie, chystá sa ďalší rozvoj funkcií alebo dôjde len k udržiavaniu aktuálneho stavu aplikácií pre existujúcich klientov, ktorí ešte stále pre mobilné bankovníctvo využívajú smartfóny so systémom Windows?

V mBank aktuálne žiaden iný vývoj k tejto záležitosti neplánujeme, keďže počet klientov na tejto platforme klesá.

Aký veľký podiel v súčasnosti tvoria klienti, ktorí aktívne využívajú mobilné aplikácie pre W10M/WP?

V súčasnosti platformu WM/WP využíva menej ako 1.5% všetkých mobilných klientov.

Neuvažujete nad prechodom k aplikáciám pre Windows 10, ktoré by boli využiteľné na tabletoch, konvertibilných zariadenia a podobne?

Primárne sa sústreďujeme na Android a iOS. Samozrejme, pozorne sledujeme vývoj na trhu a pokiaľ sa vyskytne zaujímavá príležitosť, určite budeme o nej uvažovať.

Tatra banka

Oslovili sme priamo Lukáša Mochňáka, vedúceho oddelenia rozvoja mobilných aplikácií a webov Tatra banky.

Aplikáciu Tatra banka využíva na mobilnej platforme Windows Phone 8 a Windows 10 menej ako 2% klientov. Banka v najbližších týždňoch plánuje svoju aplikáciu Tatra banka pre Windows Phone 8 stiahnuť z ponuky obchodu Microsoft Store, čo znamená, že používatelia si ju už nebudú môcť stiahnuť (ale tí čo ju majú, ju ešte nejaký čas budú vedieť používať). Bližšie informácie o tom, kedy k tomu dôjde ani podrobnosti o ďalšom rozvoji aplikácie Tatra banka Win10 nebolo možné poskytnúť.

Tatra banka

VÚB banka

Za VÚB banku na naše otázky odpovedala Petra Czikorová z oddelenia e-Biznis VUB. Kontakt sprostredkovalo tlačové oddelenie banky.

Neplánujete v dohľadnej dobe ukončiť podporu a funkčnosť svojich mobilných aplikácií (pre Windows) s ohľadom na nízky počet používateľov a zastavenie ďalšieho vývoja mobilnej platformy zo strany Microsoftu?

Zatiaľ neplánujeme úplne prestať podporovať funkčnosť našej aplikácie pre Windows.

Pokiaľ nie, chystá sa ďalší rozvoj funkcií alebo dôjde len k udržiavaniu aktuálneho stavu aplikácií pre existujúcich klientov, ktorí ešte stále pre mobilné bankovníctvo využívajú smartfóny so systémom Windows?

Pre užívateľov WP udržujeme aktuálny stav aplikácie a  v blízkej dobe neuvažujeme nad rozvojom funkcií.

Aký veľký podiel v súčasnosti tvoria klienti, ktorí aktívne využívajú mobilné aplikácie pre W10M/WP?

Ku koncu roka 2017 tvorili používatelia platformy WP len 1% z aktívnych používateľov našej aplikácie VUB Mobil Banking. Počet týchto klientov už dlhodobejšie každý mesiac klesá.

Neuvažujete nad prechodom k aplikáciám pre Windows 10, ktoré by boli využiteľné na tabletoch, konvertibilných zariadenia a podobne?

Zatiaľ o tom neuvažujeme, ale všetko závisí hlavne od vývoja situácie na trhu.

UniCredit Bank

UniCredit Bank na otázky nereagovala. V obchode Microsoft Store však svieti upozornenie, že aplikácia nebude od 10. februára dostupná a po tomto termíne sa do nej ani nebude možné prihlásiť. V podstate tak ide o rovnakú situáciu ako v prípade ČSOB. Aplikácia bola poskytovaná pre smartfóny so systémom Windows Phone 8.0 a novšie.

24.01.2018
 • Maroš Kuric

  Teraz som nejako tak rád že mám účet vo VUB banke 🙂

 • De Savedra

  TA3 Banku appku amma aj v kompe, nemusim sa pak prihlasovat do I bankingu cez tie prijebane citacky a robim si v tom ako pán. Dufam ze ju nezrusia

  • Miroslav Mudroň

   Nemyslím si, že by sa pustili do rušenia toho, čo im funguje ako univerzálna vec pre Windows 10. Teda aspoň dúfam 🙂

 • Mizu

  Mbank aplikacia sa da vyuzit jedine na zistenie stavu uctu ine sa stou aplikaciou uz dlhe mesiace neda robit pretoze platba sa neda zrealizovat 😱 a aktualizovana bola len raz aj to len koli zmene uctou na iban 😁

 • Robert

  Keby trosku rozmýšľali viac vývojári tých bánkových aplikácii mohli urobit UWP aplikáciu tak ako ma Tatra banka. Ked prídu zariadenia ARM on Windows 10 mohli výdat na store.Myslím ze nie len ja ale aj ostatný by uvítali taketo UWP aplikacie cez ktoré by bola práca s bankovym účtom oveľa bezpečnejšia. Veď ked sme pri tej mobilite tak nejak sa zabúda na to ze su tu Windows tablety a o chvíľku tie ARM zariadenia.

  • Maroš Kuric

   V tomto s tebou súhlasím 🙂 samozrejme si myslím že je to tým že nesledujú poriadne pripravované novinky ktoré by urobili „dieru“ do svete 🙂

   • Mizu

    No pokial bude na cele microsoftu Nadella tak na uwp bude kazdy kaslat pretoze mobilna platforma je mrtva windows arm este nieje rozbehnuty a ked som videl tie ceny za tie booky tak ani tomu nedavam velku sancu 😲 a surface phone je bo hviezdach a ked aj bude tak to nebude zamerane na spotrebitela ale skor na firemny sektor 😃 ale vsak buducnost ukaze ako to vsetko skoncib😁

    • Maroš Kuric

     Tak určite 🙂 aj ja som bol natešený keď som počul o surface phone a teraz bohužiaľ budem musieť prejsť na android lebo síce budú bezpečnostné aktualizácie ale už sa neoplatí mať Lumiu keď veľa aplikácií ukončilo svoj vývoj 🙂 ale mám v pláne kúpiť Razer Phone Microsoft edíciu 😀 aspoň dúfam že v lete ešte bude 🙂 a ako hovoríš 🙂 Microsoft predáva svoje výrobky predražene :/ snažia sa konkurovať firme apple no bohužiaľ aj cenovo :/ ale vidím maličkú nádej vo firmách asus a lenovo 🙂 a ak nie oni tk určite HP niečo porobia s cenou keďže HP má vždy lacné notebooky 🙂 hlavne ak by tam dali ryzen mobile 😀 mohli by pridať funkciu vyhrievania 😀 ako teraz nechcem uraziť nikoho čo používa AMD procesory lebo čo som počul tak tie nové ryzeny sa už nehrejú tak ako staršie procáky 🙂 no ale to už som aj trocha odbočil od témy 😀 myslím.si že keby neboli vysoké ceny tak sa v pohode uchytia na trhu hlavne pre študentov 🙂 dokonca by boli dobrou konkurenciou pre chromebooky 🙂

 • maros

  Miro, a ten MobilePay nám Tatra banka pre W10 nespraví? 🙂

  • Miroslav Mudroň

   Vyhodnocujú situáciu na trhu, čo by malo znamenať asi toľko, že zatiaľ nie 😉

 • Robert

  A tak je veľmi malo kvalitnych UWP aplikacii alebo aplikacii pre Windows. Je ich ako šafranu skoda ze ostatný vyvojari nesleduju dianie a kašlu na Windows.

+