MojWindows

Okrem štatistickej firmy AdDuplex, ktorá zverejnila informácie ohľadom rozširovania aktualizácie Creators Update, sa o prehľad podielu jednotlivých operačných systémom podelila aj spoločnosť NetMarketShare.

Podľa najnovšieho prehľadu si z operačných systémov Windows medzimesačne polepšil len Windows XP, pričom Windows 7 a Windows 8.1 vykázali miernu stratu. Čo sa týka najnovšieho počinu Microsoftu, systému Windows 10, tak ten začal stagnovať a prakticky tak nevykázal žiadnu zmenu. Z májového podielu 26,78% „poskočil“ na 26,8%.

Windows XP, ktorý nedávno oslávil 15 rokov od svojho vydania, sa zjavne stále teší priazni používateľov, a to napriek tomu, že podpora mu už bola ukončená a od aktívneho používania sú používatelia odhováraní. V porovnaní s májovými číslami si polepšil o solídny kúsok 1,28% a momentálne sa nachádza na 6,94% počítačov.

Windows

Windows 7 z pôvodného podielu 49,46% klesol na aktuálnu hodnotu 49,04% a Windows 8.1 vykázal pokles zo 6,74% na 6,4%. Celkovo ale ide na trhu s operačnými systémami len o minimálne zmeny.

Náš tip
Počítače s Windows XP boli v drvivej väčšine prípadov imúnne voči WannaCry, používateľov chránil pád systému

03.07.2017
 • tomas

  A oni sa čudujú? Nevie sa zatiaľ ako sa bude platit. Ci budú mesacne poplatky, ci žiadne.predtim som si kúpil na cd win xp,7… A vedel som že bude vždy fungovať. Teraz ta stratégia nieje istá. Menia pravidla zo dna na den

  • Miroslav Mudroň

   Mesačné poplatky určite nebudú, to by bol pre Microsoft najhorší možný krok. Stačí sa pozrieť, ako sa spomalil rast používateľov po skončení akcie na bezplatný prechod z Windows 7 a 8. Teraz, keď treba zaplatiť za licenciu, je nárast používateľov veľmi nízky.

   • Mizu

    Este by som pochopil win 7 ale xp? ?

+