MojWindows

Microsoft sa pomaly ale isto pripravuje na vydanie aktualizácie Creators Update prostredníctvom služby Windows Update, ku čomu dôjde 11. apríla. Sprístupnenie aktualizácie bude prebiehať postupne, čo znamená, že nie každý používateľ ju automaticky získa už 11. apríla. V závislosti od množstva faktorov to môže môže trvať niekoľko dní, a v extrémnych prípadoch až niekoľko mesiacov.

Ako prvé by mali Creators Update dostať zariadenia, kde je zaručená úplná kompatibilita a minimálne riziko vzniku akýchkoľvek problémov. Až po dodatočnom overení, že nedochádza k problémom, bude okruh zariadení rozšírený.

Pre veľkých nedočkavcov ale Microsoft oficiálne umožňuje aktualizáciu Creators Update stiahnuť a nainštalovať manuálne pomocou aplikácie Asistent pri aktualizácii na Windows 10. Tá sa dá stiahnuť priamo z oficiálnej stránky, a  v podstate ide jednoduchý inštalátor, ktorý vás bude inštaláciou sprevádzať.

To, či sa do inštalácie Creators Update oplatí púšťať takto v predstihu, nech si posúdi každý sám. Microsoft už síce pripravil niekoľko opravných aktualizácií, no stále je tu pomerne vysoké riziko problémov.

Vo všeobecnosti sa preto takéto ponáhľanie odporučiť nedá. Dobré je počkať, kým sa aktualizácia dostane štandardnou cestou k vybraným používateľom a reálnym používaním dôjde k zozbieraniu spätnej väzby a diagnostických dát. Keďže predčasnú inštaláciu od dnešného dňa (5.apríl) odklepol samotný Microsoft, riziko by malo byť minimálne.

Ak teda patríte k trochu skúsenejším používateľom a viete si poradiť s bežnými problémami, prípadne sa nebojíte výzvy, môžete sa do inštalácie pustiť.

Ako nainštalovať Creators Update už dnes a bez čakania

 • Stačí si stiahnuť nástroj Asistent pri aktualizácii na Windows 10 z oficiálnej stránky – stlačte tlačidlo Aktualizovať.
 • Nástroj po stiahnutí spustiť a postupovať podľa pokynov.asistent 1
 • Nástroj overí dostupnosť aktualizácie, kompatibilitu hardvérovej výbavy a podobne.asistent 2
 • Následne sa pustí do sťahovania a prípravy aktualizácie. asistent 5
 • Po stiahnutí a príprave používateľa upozorní na blížiace sa reštartovanie systému a začiatok samotnej inštalácie.
 • Inštalácia trvá približne pol hodinu v závislosti od hardvérovej výbavy zariadenia. Po úspešnom dokončení budete musieť prejsť procesom prvotného nastavenia systému z pohľadu ochrany osobných údajov.

Druhou možnosťou je použitie nástroja Media Creation Tool, ktorý stiahnete z totožnej stránky kliknutím na tlačidlo „Stiahnuť nástroj“. Následne ho stačí spustiť a postupovať podľa pokynov. Z ponúkaných možností je potrebné vybrať Inovovať tento počítač. Nástroj následne stiahne potrebné súbory, aktualizácie, overí kompatibilitu a pustí sa do inštalácie novej verzie systému.

Tool

Do tretice je tu možnosť pre tých, ktorí chcú využiť najčistejšiu cestu – ISO súbory: en-US 32-biten-US 64-bit.

05.04.2017
 • Mizu

  Nainstalovane vsetko slape ako ma dokonca pozorujem zrychlenie systemu a samozrejme aj edge na tablete ?

  • Miroslav Mudroň

   Super! Som rád, môžete prosím napísať, ktorú metódu ste použili? Díky

   • Mizu

    Cez asistenta pri aktualizacii ?

  • mano

   Môžem len potvrdiť. Nahodené cez appku (na 3 notebooky), všetko bez problémov. Win10 je omnoho rýchlejší a aj krajší. Prepracovaný Defender a EDGE, ten je ešte viac návykový a pribudlo pár fajn funkcií a doplnkov (a to som starý Operák) . Výborná práca v MS. Ešte počkám na aktualizáciu pre telefón. Ako doplnky pre EDGE môžem odporučiť: Pin IT Button, Ofice Online a Translator for EDGE, ale je tam toho viac.

 • Ikeon

  Cez Asistenta pri inovacii bez problem cca 30min. Vsetko ide ako ma. Pozeram novinky, ktore pribudli.

 • Blaine260

  Díky za fajn návod 😉

  • Miroslav Mudroň

   Rado sa stalo. je to síce stručné, ale snažil som sa zachytiť aspoň základ :).

 • Edds

  Zajtra si idem po väcsi SSD, naklonujem 14393 na novy SSD a potom idem aktualizovat cez asistenta. Snad vsetko dobre dopadne 🙂

 • Eric

  Nainštaloval som aj ja a mám jeden problém, mal som nastavené individualnu veľkosť písma a teraz sa to nedá, nikde to neviem najsť nechcem 120%
  V predchádzajúcej verzii sa to dalo jednoducho určiť, máte nejakú radu ?

  • Miroslav Mudroň

   Neviem veru, či nebude odkázaný na nastavenie naprieč celým systémom cez možnosť „Mierka a rozloženie“ (Nastavenia -> Systém->Obrazovka). Skúsim ešte pohľadať.

 • Ponysynth One

  Díky za návod, ale ja si radšej počkám, až mi to príde samo… Nerád si kazím prekvapenia…

 • Roman Blaho

  Ako to nainstalujem ked uz mam win10?

  • Miroslav Mudroň

   Rovnakým postupom. Ono to funguje aj ako inovácia, teda súbory a programy sa zachovajú, a vy získate najnovšiu dostupnú verziu Windows 10.

   • Miroslav Mudroň

    Môžete teda využiť buď ten nástroj Asistent pri aktualizácii na Windows 10 alebo taktiež Media Creation Tool. V obidvoch prípadoch ich pritom spúšťate z už nainštalovaného Windows 10, akurát v nižšej verzii.

 • JANíčOK

  Aj u mňa všetko OK. Jedna vec ktorá mi dosť chýba: po stlačení win+x už nie je možné spustiť ovládací panel 🙁

  • Miroslav Mudroň

   Jasné, úplne vám rozumiem. Už dlhšiu dobu sa snažia tie nastavenia v systéme zjednotiť a nakoniec by to malo dopadnúť tak, že všetko potrebné bude v „Nastavenia Windowsu“ (Win + I), čo by v podstate dávalo zmysel. Takto je v tom chaos, niečo nájdem tam a niečo tam…tá konzistencia proste chýba, aspoň podľa mňa. 🙂 No robiť to takto po kúskoch tiež nie je celkom ideálne z používateľského hľadiska.

 • Factorko

  Keď som chcel nainštalovať update cez Asistenta tak mi všetko pekne stiahlo a keď som dal reštartovať PC tak mi začali update inštalovať ale pri zhruba 30% mi to zamrzlo a jediné čo som mohol spraviť bolo vypnúť PC. Po zapnutí PC sa mi systém obnovil a nestratil som žiadne dáta. Chcem sa spýtať, že či je takéto automatické obnovenie so zachovaním dát aj pri tom Media Creation Tool ak by náhodou zase inštalácia zamrzla ?

  • Miroslav Mudroň

   Zdravím vás, áno táto záloha by sa mala vytvárať pri každej inštalácii novej verzie systému, bez ohľadu na to, aký je zdroj – ISO, asistent, Windows Update, či Media Creation Tool. Spravuje si to totiž automaticky systém. Preto aj po inštalácii novej verzie systému máte možnosť do 10 dní vrátiť predošlú verziu bez straty súborov.

   • Factorko

    Dobre tak to teda vyskúšam 🙂

+