MojWindows

Windows 10 používateľovi umožňuje aj po samotnej inštalácii zmeniť lokalizáciu celého systému, všetkých nastavení a dokonca aj prihlasovacej obrazovky. To všetko navyše v pár jednoduchých krokoch. Demonštrovať budeme prechod z anglickej lokalizácie do slovenčiny, nakoľko toto je situácia, ktorá je pre používateľov asi najzaujímavejšia. Hlavne v prípade, že si nainštalovali testovaciu verziu systému Windows 10 dostupnú cez program Windows Insider alebo si stiahli ISO so systémom v inom jazyku, ako chceli. Ďalšou možnou situáciou je kúpa zariadenia so systémom nainštalovaným v cudzom jazyku. V princípe je samozrejme rovnakým spôsobom možné nainštalovať ľubovolný jazyk, do ktorého je Windows 10 lokalizovaný.

Otvoríme si systémové nastavenia buď prostredníctvom ponuky Štart, Centra akcií alebo klávesovou skratkou Win+I. Klikneme na ponuku Time & language. Z ponuky vyberieme Region & language.

ovládací panel

Všimneme si nadpis Languages, pod ktorým klikneme na možnosť Add a language.

windows 10 jazyk

Z ponuky jazykových balíčkov si vyberieme ten, ktorý nás zaujíma. V našom prípade teda Slovenčina.

windows 10 jazyk

Po pridaní do zoznamu naň klikneme a vyberieme možnosť Options. Pokračujeme kliknutím na tlačidlo Download pod nadpisom Download language pack. Počkáme, kým systém stiahne a nainštaluje potrebné súbory. Tento proces trvá niekoľko minút a následne môže byť nutné vykonať reštartovanie počítača.

windows 10 jazyk

Po kliknutí na jazyk si teraz vyberáme možnosť Set as Default. Pokiaľ chceme dostávať lokálny obsah prepneme si ešte v ponuke Country or region na možnosť Slovakia.

windows 10 jazyk

Otvoríme si Control panel. Môžeme to spraviť napríklad cez ponuku Štart alebo použijeme klávesovú skratku Win + X, kde zvolíme Control panel. Pod ikonou Clock, Language, and Region klikneme na Add a language.

ovládací panel

Označíme jazyk, ktorý nastavujeme (Slovenčina) a v ponuke na ľavej strane si zvolíme Advanced settings.

windows 10 jazyk

V ponuke Override for Windows display language klikneme na možnosť Apply language settings to the welcome screen, system account, and new user accounts.

windows 10 jazyk nastavenie

Pod záložkou Administrative v možnosti Welcome screen and new user accounts klikneme na tlačidlo Copy settings.

windows 10 jazyk

Zaškrtneme možnosti Welcome screen and system accounts a New user accounts. Stlačíme OK.

windows 10 jazyk

Systém nás upozorní, že došlo k zmene zobrazovacieho jazyka prostredia a vyžaduje sa reštartovanie systému. Klikneme na tlačidlo Restart now.

windows 10 jazyk zmena

Hotovo. Systém máme plne lokalizovaný do slovenčiny.

13.06.2016
 • Jan Karman

  Vyssie uvedene vsak znamena, ze defaultna klavesnica bude slovenska, da sa nastavit system tam, aby bol lokalizovany pre Slovensko s vynimkou startu klavesnice? Tu by som si zelal anglicku, resp. americku

  • Miroslav Mudroň

   Dobrý deň, samozrejme, že je to možné. Pomôcť si môžete cez systémové nastavenia, kde pridáte anglické rozloženie klávesnice, a potom to slovenské odstránite. Ostane vám tam slovenský systém s anglickou klávesnicou. Ako na to nájdete v tomto článku -> https://www.mojwindows.sk/2018/03/ako-zmenit-jazyk-klavesnice-windows-10/

 • Kedo2

  Nastavene, niektore texty ale ostali neprelozene ako napriklad instalacie. Existuje aj nejaky pack, ktory by vyriesil takuto ciastocnu lokalizaciu ?

+