MojWindows

V dnešnej dobe nie sú všetky notebooky vybavené mechanikou a pri inštalácii operačného systému tak človek musí hľadať alternatívy. Jednou z možností je inštalácia systému pomocou USB kľúča. Tá príde vhod napríklad aj v prípade, že nemáme prístup k inštalačnému disku, ale iba k licenčnému kľúču a nakoľko ide o jednorázovú inštaláciu nechceme vytvárať DVD. Prípadne náš počítač nie je vybavený mechanikou.

Aby sme inštalačný USB kľúč mohli vytvoriť, potrebujeme mať internetové pripojenie, licenčný kľúč, funkčný počítač so systémom Windows a samozrejme USB kľúč. Ukážeme si jednoduché spôsoby, pomocou ktorých takýto USB kľúč vytvoríme.

Pôvodná verzia tohto článku používala na prípravu inštalačného USB z obrazu disku (ISO) nástroj Windows 7 USB DVD Download Tool. Pre jeho použitie však bolo potrebné vybraný USB kľúč najskôr pripraviť pomocou príkazového riadku. Na odporúčanie čitateľa rocky1441 bol článok aktualizovaný s použitím nástroja Rufus, ktorý tieto prípravné úkony rieši miesto používateľa. Došlo tak k značnému zjednodušeniu celého postupu. Zvyšok článku, ktorý ukazuje vytváranie inštalačného média cez oficiálne nástroje Microsoftu ostal nezmenený.

Windows 7

V prípade, že nemáme prístup k obrazu disku (ISO), jednoducho si ho stiahneme priamo zo stránky Microsoftu. Potrebujeme na to akurát náš licenčný kľúč. Postupujeme podľa pokynov na webovej stránke.

Windows 7 ISO

Keď máme súbor ISO pripravený, môžeme sa pustiť do vytvárania inštalačného kľúča. Na to použijeme nástroj Rufus, ktorý stiahneme z tejto adresy. Pripojíme USB kľúč a spustíme nástroj Rufus. Ten načíta informácie o pripojenom médiu. V prípade, že by sme chceli zmeniť jazykovú verziu nástroja, slúži na to ikona v pravom hornom rohu.

RUFUS 1

Jediné, čo potrebujeme spraviť,  je pomocou tlačidla s mechanikou spustiť prieskumníka a vybrať náš ISO súbor.

rufus vyber

Rufus automaticky nastaví všetko potrebné a stlačíme teda tlačidlo Štart. Zobrazí sa upozornenie, ktoré informuje o tom, že súčasný obsah zvoleného USB kľúča bude kompletne vymazaný.

rufus tri

Stlačíme OK, čím spustíme proces vytvárania inštalačného USB.

rufus 5

Hotovo.

rufus done

Windows 8.1

V prípade, že máme k dispozícii obraz inštalačného disku (ISO), použijeme nástroj Rufus s rovnakým postupom, ako v prípade systému Windows 7.

Ak však obraz nemáme, nevadí. Našťastie je proces vytvárania inštalačného USB kľúča v prípade Windows 8.1 a vyššie značne zjednodušený. Pričinil sa o to samotný Microsoft, ktorý na svojej oficiálnej stránke poskytuje jednoduchý nástroj na tieto úkony.

Potrebujeme dostatočný priestor na disku, USB kľúč s veľkosťou minimálne 4 GB a znalosť toho, akú verziu systému potrebujeme. Pri vytváraní inštalačného USB kľúča prídeme o všetky súčasné dáta, ktoré sú na ňom uložené, upozorňuje na to aj nástroj. Zamierime na stránku Microsoftu, kde stiahneme nástroj na vytváranie médií.

Win 8.1 nastroj

Po dokončení preberania ho spustíme a privíta nás obrazovka, kde zvolíme požadovaný jazyk a verziu systému, ako aj procesorovú architektúru, pre ktorú ideme inštalovať. Klikneme na Next.

Win 8.1 nastroj 3

V ponuke, ktorá sa nám zobrazí ďalšia, vyberáme možnosť USB flash drive a klikneme na Next.

Win 8.1 nastroj 4

V ďalšom kroku zvolíme pripojený USB kľúč, z ktorého chceme vytvoriť inštalačné médium, a opäť klikneme na tlačidlo Next. Nástroj nás upozorní, že celý obsah zvoleného kľúča bude vymazaný, klikneme na OK.

Win 8.1 nastroj 6

Nástroj spustí sťahovanie potrebných súborov, nakoľko ide o dáta vo veľkosti približne 4 GB, chvíľu to môže trvať. Našťastie zobrazuje aktuálny stav sťahovania, ako aj približný zostávajúci čas.

Win 8.1 nastroj 7

Po dokončení sťahovania prebehne kontrola prebratých súborov a ich následná príprava.

Win 8.1 nastroj 9

Ak je všetko v poriadku, nástroj sa konečne pustí do vytvárania inštalačného USB kľúča.

Win 8.1 nastroj 10

Hotovo, inštalačný USB kľúč bol úspešne vytvorený a s jeho použitím sa môžeme pustiť do inštalácie systému Windows 8.1.

Win 8.1 nastroj 11

Windows 10

Opäť platí, že pokiaľ máme prístup priamo k obrazu inštalačného disku (ISO) používame nástroj Rufus a postup popísaný pri Windows 7. Zbytočne by sme totiž sťahovali rovnaké dáta.

Postup v prípade, že súbor nemáme je takmer totožný s tým, ktorý sme si popísali v prípade systému Windows 8.1. Microsoft aj v tomto prípade poskytuje oficiálny nástroj určený na vytváranie inštalačných médií. Zamierime teda na webovú stránku, odkiaľ ho stiahneme a následne spustíme.

Windows 10 nastroj

Privíta nás obrazovka, kde máme na výber dve možnosti. Inovovať tento počítač alebo Vytvoriť inštalačné médium pre iný počítač. Nás zaujíma práve druhá možnosť. Označíme ju teda a klikneme Next.

Windows 10 nastroj 2

Dostávame sa k výberu jazyka, verzie a architektúry operačného systému. Štandardne bude zaškrtnutá možnosť Použiť odporúčané nastavenia pre tento počítač. Možnosť buď necháme tak a pokračujeme, alebo ju odškrtneme a veci si vyberieme podľa vlastne potreby. V prípade, že sme si veci vybrali ručne, nástroj nás upozorní, aby sme si skontrolovali správnosť údajov.

Windows 10 nastroj 4

Z ďalšej ponuky, ktorá sa nám zobrazí, vyberáme USB flash drive a klikneme na Next. Pri vytváraní inštalačného USB kľúča prídeme o všetky súčasné dáta, ktoré sú na ňom uložené.

Windows 10 nastroj 5

V ďalšom kroku zvolíme pripojený USB kľúč, z ktorého chceme vytvoriť inštalačné médium, a opäť klikneme na tlačidlo

Windows 10 nastroj 6

Nástroj spustí sťahovanie potrebných súborov. V prípade, že sme zvolili 32- alebo 64–bitové edície dochádza k sťahovaniu 3 GB dát, v prípade, že sme vybrali obidve, tak až 6 GB. Nástroj bohužiaľ nezobrazuje zostávajúci čas do dokončenia sťahovania.

Windows 10 nastroj 7

Po dokončení sťahovania prebehne kontrola prebratých súborov a ich následná príprava. Ak je všetko v poriadku, nástroj sa konečne pustí do vytvárania inštalačného USB kľúča.

Windows 10 nastroj 9

Hotovo, inštalačný USB kľúč bol úspešne vytvorený a môžeme sa tak pustiť do inštalácie systému Windows 10.

Windows 10 nastroj 10

11.01.2016
 • Kuuub

  v tomto článku chýba dosť podstatná vec a to vytváranie USB klúča pod linuxom prípadne pod MacOS

  • rocky1441

   sorry ale vzhľadom na to že toto je doména mojwindows.sk tak tu takéto veci nečakaj … ak chceš vytvorenie média pre linux alebo MAC tak to hľadaj na stránkach venovaných daným systémom a nie tu, kde sú veci zamerané na WINDOWS platformu ….

   • Kuuub

    no tak v tom prípade pardón 😀

    • rocky1441

     tak vieš no každý sa venuje svojim platformám 🙂 na MAC fórach je mrte návodov ako vytvoriť BOOT USB a a to isté aj na linuxových fórach 🙂

 • rocky1441

  akože nič proti ale čo sa týka vytvorenia bootovacieho USB tak to tu je zbytočne komplikované …. ja už cez 2 roky používam RUFUS (cca 0,8 MB utilitka – freeware) a je to otázka troch kliknutí kým vytvorím bootovateľné USB z akéhokoľvek bootovateľného ISO súboru či sa jedná o MBR (UEFI-CSM) alebo GPT pre UEFI … niečo aj pre úplného amatéra, ktorý sa nevyzná v CMD…. a pri tom všetkom nejde len o Windows ale dá sa tým spraviť bootovateľné USB aj akéhokoľvek linuxu alebo iného systému, ktorý je vytvorený ako bootovateľný disk….

  • lkjlkjlkj

   tak tak , zbytocne komplikovany navod ked sa to da cez rufus za minutu

   • Miroslav Mudroň

    Veľká vďaka za komentáre. Článok aktualizovaný na použitie nástroja Rufus. Značne sa tak zjednodušil celý proces.
    Miro

    • rocky1441

     🙂 nie je za čo a potom len tak pre info Win 7 sa dá inštalovať ako MBR alebo aj ako GPT pre UEFI… stačí si vybrať v prvom kroku kde sa nastaví pre aký typ oddielu sa formátuje USB 😉 pre Win 10 a 8 doporučujem výhradne GPT pre UEFI – v prípade že má PC alebo NTB licenciu uloženú v UEFI tak si ju aj automaticky detekuje a odpadajú problémy s aktiváciou … Rufus zvláda bootovateľné ISO ľavou zadnou, či je to Linux (Android) alebo Windows alebo záchranné aplikácie typu UBCD alebo iné bootovateľné aplikácie / systémy 🙂

 • Rudolf Badan

  Dobrý deň,
  ako by som vytvoril bootovacie usb ak mám 2 iso subory (x82 a x64 Windows 7)? Používam program Rufus.
  Ďakujem Rudo

  • Miroslav Mudroň

   Dobrý deň,
   pokiaľ viem, tak túto možnosť aplikácia Rufus nepodporuje. Nájdem Vám náhradnú aplikáciu a spíšem návod.

   • Miroslav Mudroň

    Vyskúšal som viacero nástrojov, zatiaľ bez úspechu. Jediné, čo sa mi podarilo bolo spraviť inštalačné USB s 3 rôznymi verziami Windows – 7,8 a 10, ale dve rôzne architektúry 32 a 64 bit z jedného USB sa mi nedarí spojazdniť.

 • Jakub Koša

  Dobrý deň, win10 mam vyše roka ale vadia mi mi dlhe načitavania a pomale reakcie takže sa chcem vrátiť na pôvodny win8.1 s ktorým som ntb kupil….pokial sa rozhodnem prinštalovať win je nutne mať novy product key alebo si system zapamatal ten predchadzajúci?

 • Lubo

  Mne windows 8 nenacital USB, cize som musel napalit iso .. nic nove ten microsoft je smiesny, nic nevedia spravit poriadne, strasne vela chyb v nom maju a to uz je windows riadne dlho na trhu

 • FaFrNoK

  Ahojte,
  mam notebook na ktorom je nainstalove ubuntu, a chcem nanho nainstalovat windows xp. Mam instalacne CD pre windows xp, ale notebook nema cd mechaniku. Ako mam postupovat?

  • Miroslav Mudroň

   Ahoj, máš prístup aj k počítaču s mechanikou, kde by si by sa dalo CD spracovať na obraz disku alebo potrebuješ všetko spraviť v danom Ubuntu?

 • Tomáš Karpel Jr.

  Vytvoril som bootovacie USB cez Rufus ale keď sa z neho pokúsim nabootovať tak my to vyhadzuje chybu: „error: unknown filesystem. Entering rescue mode…“. HDD v počítači je prázdny a naformátovaný na NTFS.

  • Miroslav Mudroň

   Máte určite dobre zvolenú prioritu bootovania? Podľa popisu mi to príde, že ako prvé sa snaží systém nájsť na disku, ktorý je prázdny, a preto dochádza k chybe.

 • Pavel Bartko

  prečo ked som spravil všetko podla navodu to dlho inštaluje

 • Johny5

  Dobrý deň, pekný článok, ale nech hľadám ako hľadám popisovaný nástroj na tvorbu bootovacieho a inštalačného USB pre Win8.1 som nikde nenašiel. Origo win stránky poskytujú len „Windows USB/DVD download tool“ čo je iný nástroj, ktorý potrebuje inštalačný ISO súbor. kde by som Vami popisovaný nástroj našiel? Ďakujem.

 • Marek Mucha

  Píše mi chybu, keď sa snažím cez Roofusa naformátovať usb. Pri stlačení tlačidla štart mi napíše jednu z dvoch vecí: 1. Chyba: prístup na disk odmietnutý. 2. Disk je používaný iným procesom c/windows/explorer čo je hlúposť pretože ten ide stále. Každopádne som ho skúsil vypnúť a vtom prípade sa mi zobrazí problém č.1 Neviem v čom je problém, skúšal som aj iné usb a nič.

 • Roman Bazela

  dobrý všetko som spravil ako som mal pri dávani windowsu na sub (Windows 1O) ale keď sa to dokončilo napísalo mi : problem pri spúštaní nástroja a kod chyby 0x80042405 – 0xA001A

+