MojWindows

Originálne zdrojové kódy pre MS-DOS vo verziách 1.25 a 2.0 sú od septembra 2018 voľne dostupné cez GitHub. Microsoft ich týmto spôsobom, pod voľnou licenciou MIT (OSI), zverejnil už druhýkrát. Pôvodne to bolo ešte v roku 2014 v spolupráci s Múzeom počítačovej histórie (Computer History Museum).

Na GitHub sa ich spoločnosť rozhodla pridať pretože ako uvádza, týmto spôsobom je jednoduchšie nájsť, čítať a odkazovať na ne, než keď boli dostupné len v pôvodnom archívnom formáte.

Zverejnené kódy budú zachované v pôvodnej podobe, koniec-koncov, zverejnené boli pre referenčné účely a jednoduchý pohľad na to, ako to vyzeralo v začiatkoch operačných systémov. Nie na to, aby sa takmer štyri dekády starý systém zrazu začal opäť vyvíjať.

Akékoľvek požiadavky na úpravy a vylepšenia preto budú ignorované. Microsoft ale podporuje každého, kto si chce trošku zaexperimentovať, avšak repozitár si na tieto účely musí „forknúť“. Potom si už môže vykonávať akékoľvek úpravy mu len napadnú.

Na technickom blogu, kde bol tento krok oznámený, sa nachádza aj niekoľko zaujímavostí súvisiacich s týmto historickým systémom a jeho zverejnením.

  • Kompletný zdrojový kód pre MS-DOS 1.25 a 2.0 bol napísaný v assembleri 8086.
  • Zdrojový kód prvého vydania 86-DOSu je datovaný k 29. decembru 1980.
  • Kód MS-DOS verzie 1.25 je datovaný k 9. máju 1983 a pozostáva len zo 7 zdrojových súborov, vrátane pôvodného príkazového riadka – COMMAND.ASM.
  • Podstatne sofistikovanejší MS-DOS 2.0 bol vydaný 3. augusta 1983. Pozostáva zo 100 ASM súborov.
  • Súčasťou zverejnených zdrojových kódov je aj zaujímavá dokumentácia (.TXT, .DOC). Mnohé z nich stoja za prečítanie, rovnako tak ako množstvo z komentárov v zdrojovom kóde.

MS-DOS 1.25 a 2.0 – odkaz na GitHub

Náš tip
Microsoft za 7,5 miliardy dolárov odkúpil GitHub

06.01.2019

+