MojWindows

V rámci výročného IT podujatia Ignite 2018 Microsoft ukázal, ako sa AI (umelá inteligencia), IoT (internet vecí) a „edge computing“ stali základom pre bezpečnejšie, produktívnejšie a inteligentnejšie pracovisko.

Microsoft zdôraznil potrebu vyššej bezpečnosti informačných technológií a vydal rad bezpečnostných programov a produktov. Napríklad Microsoft Secure Score, čo je dynamická správa, ktorá vyhodnocuje prostredie užívateľov Microsoftu 365 a vydáva odporúčania, ktoré môžu až tridsaťnásobne znížiť narušenia zákazníckeho prostredia. Microsoft Authenticator zase pomáha pracovníkom zjednodušiť bezpečné prihlásenie a ponúka napríklad prihlásenie bez hesla.

Microsoft tiež podporil svoj záväzok demokratizovať prístup k AI prostredníctvom nového programu AI pre humanitárne akcie zameraného na využitie možností AI na obnovu po katastrofách, pomoc deťom, ochranu utečencov a vysídlených ľudí a podporu dodržiavania ľudských práv.

„V dnešnej ére inteligentného cloudu a edge, firmy v každom odbore hľadajú dôveryhodného partnera, ktorý im pomôže s transformáciou,“ povedal Satya Nadella, generálny riaditeľ Microsoftu.

 

„Posúvame hranice AI, edge computingu a IoT, zároveň poskytujeme úplné koncové zabezpečenie, ktoré umožní každej organizácii vybudovať vlastné digitálne schopnosti a uspieť v tejto novej ére,“ dodal.

Ignite 2018

To najdôležitejšie z predstavených noviniek

Spracovanie dát a Umelá inteligencia

Microsoft pokračuje v sprístupňovaní produktov a služieb s integrovanými možnosťami umelej inteligencie, ktoré budú prostredníctvom aplikácií novej generácie, osobných asistenčných služieb či prostredníctvom iných rozhraní dostupné pre miliardy používateľov. Pomôcť majú nové služby pre firemných zákazníkov:

 • Uvedením SQL Server 2019 (preview) a pokračujúcim rozvojom služieb Azure SQL Database, Azure Data Explorer a Cosmos DB, Microsoft zvyšuje schopnosti modernej dátovej platformy v oblasti škálovateľnosti, integrácie inteligentných služieb a zabezpečenia konzistentnej skúsenosti pri využívaní miestnej infraštruktúry či cloudových služieb.
 • SQL Server 2019 (preview) prináša nové možnosti do oblasti spracovania veľkých dát. Umožňujú používateľom využiť akýkoľvek zdroj dát od OLTP, dátových skladov, business intelligence služieb až po služby umelej inteligencie a pokročilé analytické služby. S týmito vylepšeniami sa SQL server stáva centrom pre spracovanie dát a získavanie poznatkov z nich bez potreby presúvania alebo kopírovania dát z pôvodných zdrojov.
 • Služby Azure Machine Learning pomáhajú dátovým vedcom a vývojárom rýchlejšie budovať a trénovať modely umelej inteligencie a následne ich jednoducho nasadiť. Súčasťou aktualizácie týchto služieb je aj Automated Machine Learning, ktoré identifikuje najefektívnejšie algoritmy a optimalizuje výkonnosť modelov.
 • Nová služba Azure Data Explorer (public preview) výrazne urýchľuje získavanie poznatkov z veľkého množstva dát. Užívateľom umožňuje takmer v reálnom čase interaktívne analyzovať dáta, identifikovať anomálie a typické vzorce, určiť zdrojové príčiny vývoja. Výkonná služba pre ad-hoc spracovanie dát, analýzu zberných záznamov a telemetrických dát z webových stránok, aplikácií a IoT zariadení.

Infraštruktúra, internet vecí a edge computing

Informačné technológie sú všadeprítomné, zároveň sú často distribuované naprieč vzájomne prepojenými zariadeniami, koncovými zariadeniami, dostupné v rôznych geografických regiónoch. Zariadenia vybavené možnosťami umelej inteligencie dokážu predikovať, učiť sa, rozprávať a ovládajú ďalšie činnosti.

Umožňuje to nové vlny inovácií využitím inteligentného cloudu a inteligentného internetu vecí. Microsoft sprístupňuje pokročilé IoT a edge riešenia pre zákazníkov, ktorí majú záujem aplikovať nové scenáre využitia aj v oblastiach s nestabilnou konektivitou.

 •  Azure Digital Twins je nové riešenie dostupné v rámci IoT platformy, ktoré umožňuje zákazníkom a partnerom vytvárať komplexné digitálne modely fyzického prostredia.
 • Ďalšia novinka, Azure Data Box Edge (public preview), predstavuje sieťové zariadenie, ktoré umožňuje pred-spracovanie dát „at the edge“ s využitím machine learning algoritmov a následne ich efektívny prenos do cloudu.
 • Jedným z kľúčových oznámení je pripravované uvoľnenie novej verzie Windows Server 2019, ktorý pokračuje v úzkej integrácii miestnej infraštruktúry s cloudovými službami Microsoft Azure, pri budovaní hybridných scenárov. Používatelia využitím viacerých vrstiev zabezpečenia infraštruktúry znižujú bezpečnostné riziká.

Kybernetická bezpečnosť

Každý deň venujú spoločnosti čas a zdroje na to, aby sa ochránili, prípadne zotavili z kybernetických útokov. Prevádzkujú množstvo komplexných, oddelených nástrojov, čo vo výsledku môže poskytovať ďalší priestor útočníkom, ktorí sa navyše neustále vyvíjajú.

Microsoft má unikátnu možnosť pomôcť a predstavuje možnosti, ktoré umožňujú IT oddeleniam rozšíriť svoje bezpečnostné schopnosti o využitie inteligentného cloudu. Pre úspešnú podporu zákazníkov sa spoločnosť Microsoft zameriava na tri oblasti:

 • Využitie globálnej škály pri zaistení bezpečnosti: Viac ako 3 500 bezpečnostných odborníkov využíva technológie umelej inteligencie na analyzovanie viac ako 6,5 bilióna signálov denne z celého sveta. Okrem globálnej infraštruktúry, ktorá chráni zákazníkov po celom svete prevádzkujeme i dve unikátne centrá pomáhajúce zvyšovať kybernetickú bezpečnosť Cyber Defense Operations Center a Digital Crimes Unit.
 • Vyspelé bezpečnostné technológie: Zákazníci majú možnosť využiť technológie pre end-to-end ochranu, detekciu a riešenie ohrození, ktoré predstavuje Microsoft Threat Protection pracujúci naprieč emailom, PC, identitou a infraštruktúrou v rámci riešenia Microsoft 365. Zároveň umožňujeme zákazníkom nastaviť prihlasovanie bez použitia hesla s využitím aplikácie Microsoft Authenticator. V neposlednom rade môžu zákazníci využiť reporty Microsoft Secure Score na zhodnotenie aktuálneho stavu a získanie doporučení pre zvýšenie bezpečnosti.
 • Partnerstvo pre kybernetickú bezpečnosť: V oblasti bezpečnosti nejde iba o technológie a ich prevádzkovanie a preto Microsoft spolupracuje s technologickými spoločnosťami, vládnymi organizáciami a demokratickými inštitúciami.

Microsoft 365

Viac ako pred rokom bolo prestavené Microsoft 365, ucelené, inteligentné a bezpečné riešenie umožňujúce užívateľom podporovať rast organizácií, v ktorých pracujú. V rámci konferencie Ignite sme sa teraz dočkali radu noviniek, ktoré pomôžu organizáciám zvyšovať produktivitu a efektivitu užívateľov.

 • Windows Virtual Desktop: cloudová služba využívajúca platformu Azure, ktorá poskytuje riešenie pre viac užívateľov s Windows 10 optimalizované pre Office 365 ProPlus. S Windows Virtual Desktop môžete nasadiť Windows a Office na Azure počas niekoľkých minút.
 • Rozšírenie možností Microsoft Teams: Oznámené novinky najdynamickejšieho produktu v rámci Microsoft 365 sa týkajú nových možností schôdzok, integrácie funkcií z riešenia StaffHub, dostupnosť rôznych typov zariadení podporujúcich Teams, rozšírené možnosti správy a mnoho ďalších. Prečítajte si detaily.
 • Využitie funkcií umelej inteligencie (AI): Predstavená Microsoft Search – technológia meniaca spôsob, ktorým organizácie vyhľadávajú informácie naprieč aplikáciami – od Outlooku, cez PowerPoint, Excel, Sway, Microsoft Teams, Office.com až po Sharepoint. Ďalšími funkciami sú Rozostrenie pozadia v Teams meetingoch, ktoré používa technológie Face recognition, AI funkcie v Exceli alebo funkcie Ideas v Office.

Office 2019 je všeobecne dostupný pro Windows a Mac

V pondelok 24. septembra bolo oznámené uvedenie Office 2019 pre Windows a Mac na trh. Office 2019 predstavuje nové verzie lokálne inštalovaných produktov Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Project, Visio, Access a Publisher.

Office 365 ProPlus, verzia Office prepojená s cloudom, poskytuje najlepšie možnosti produktivity a bezpečnosti v spojení s najnižšími nákladmi celkového vlastníctva (TCO). Avšak pre zákazníkov, ktorí nie sú na nasadenie cloudu pripravení, poskytuje Office 2019 nové možnosti a vylepšenia pre koncových užívateľov i pre správcov IT.

Nové možnosti sú výberom zo zoznamu vlastností, ktoré boli pridané do Office 365 ProPlus v priebehu minulých troch rokov. Office 2019 je trvalou licenciou a do budúcnosti nebude rozširovaný o nové funkcie a vlastnosti.

Zdroj: Microsoft

+