MojWindows

Začiatkom týždňa sa do obehu dostali prvé informácie o novom gamepade, ktorý má ľudom so zdravotným postihnutím uľahčiť hranie ich obľúbených hier na konzolách Xbox One a počítačoch s Windows 10.

Pôvodne sa síce predpokladalo, že Microsoft ho oficiálne odhalí až počas herného veľtrhu E3, no v skutočnosti zvolil omnoho príhodnejší termín. Novinku oficiálne predstavil už dnes, 17. mája, krátko pred Svetovým dňom asistenčných technológií (GAAD).

Doterajšie riešenia pre individuálne potreby hráčov so zníženou, či obmedzenou mobilitou boli príliš nákladné, nedostupné alebo technický náročné na vytvorenie. Microsoft sa s touto nešťastnou situáciou rozhodol bojovať a jasne ukázať, že technológie majú obrovský potenciál na pomoc ľuďom, akurát to chce vybrať sa správnym smerom.

Pri návrhu svojho riešenia vychádzal z troch základných požiadaviek: ovládač musí byť cenovo dostupný, rozšíriteľný a jednoduchý na nastavenie aj používanie. Spojením týchto predpokladov spolu s pomocou hernej komunity a odborníkov z oblasti asistenčných technológií nakoniec vznikol Xbox Adaptive Controller.

Už prvý pohľad síce prezrádza, že nejde o bežné herné príslušenstvo, no to aký unikátny kus sa podarilo vytvoriť prezrádza až 19-ka 3,5mm jackov umiestnených bok po boku na jeho zadnej strane. Práve prostredníctvom nich sa gamepad prepája s celým ekosystémom asistenčných riešení, či už ide o špeciálne upravené tlačidlá, páčkové ovládače, prepínače  alebo vstupné zariadenia iného druhu. Tým sa bez väčších problémov dokáže prispôsobiť individuálnym potrebám každého jednotlivca.

Na hornej strane ovládača na seba pozornosť púta dvojica veľkých tlačidiel programovateľných cez aplikáciu Xbox Accessories,  ktoré sprevádzajú tradičné prvky pre rýchly prístup – Xbox, Menu, View, Profile a navigačné šípky D-pad. Dvojica USB konektorov, každý na jednej strane, zase slúži na pripojenie ovládačov od výrobcov tretích strán.

Xbox Adaptive Controller bude dostupný exkluzívne prostredníctvom obchodov Microsoft Store ešte počas tohto roka. Cena bola stanovená na 99 dolárov. Microsoft prehlasuje, že vytvorením tohto ovládača podnikol len prvý krok v doteraz príliš neprebádanej oblasti, v čom naďalej plánuje pokračovať.

Zdroj: Microsoft

17.05.2018
 • Maroš Kuric

  Páči sa mi ži Microsoft myslí aj na zdravotne postihnutých ľudí len som čakal že to bude aspoň o polovicu lacnejšie no 🙂 v Amerike to nebude problém ale na Slovensku (ak to tu bude) tak to bude stáť ako 2 Xbox gamepady :/

 • Jonatan666

  davnejsie som videl v konkurencnej komunite chalan bez ruky zdielal svoje video ako hraje na PS4 s gamepadom ale tam bolo len cez klasicky gamepad v konzole je moznost premapovat tlacitka podla potreby ale dalej fakt netusim ako to funguje no tento napad je realnejsi a lahsie pochopitelny i ked by mali mysliet aj na cenu popripade riesit cez rozne dotacie alebo aj cez predpis od lekara 😀 preco nie v dnesnej dobe ked uz hranie hier je sport alebo skor Esport kde sa daju vyhrat krasne peniaze 😀

  • Maroš Kuric

   Súhlasím 🙂 len problém je ten že Slovenská republika neberie Esport ako šport čo je dosť škoda lebo by sa do toho oplatilo investovať a aspoň v niečom by Slovensko mohlo byť lepšie ako ostatné krajiny keď tu už skoro každý.hrá rôzne hry 🙂

+