MojWindows

Spoločnosť Microsoft vydala svoj už 23. Security Intelligence Report (SIR). Správa prináša prehľad o hrozbách, ktorý pomôže zákazníkom lepšie porozumieť aktuálnym dátam o zraniteľnosti, ohrozeniach, malware a útokoch v prostredí internetu. Posledné vydanie vychádza z dát za obdobie od februára 2017 až januára 2018.

Medzi kľúčové zistenia SIR patrí:

  • Botnety naďalej napadajú v celosvetovom meradle milióny počítačov a sú príčinou ich zavírenia starými a novými formami malwaru. Infikované počítače sa zapájajú do činnosti botnetov s cieľom vytvárať veľkú infraštruktúru, ktorú kyberzločin využíva na získavanie citlivých údajov a vydieranie obetí, podobne ako je to pri ransomware.
  • Hackeri nemusia vyvinúť veľké úsilie na to, aby boli úspešní. Útočníci sa viac sústredia na jednoduchšie metódy, ako je sociálne inžinierstvo, v porovnaní s náročnejšími (časovo aj vynaloženou energiou) metódami typu obchádzanie bezpečnostných opatrení.
  • Ransomware je stále silou, s ktorou treba počítať a neprestáva byť jednou z najpopulárnejších metód využívaných kyberzločincami na získanie peňazí od obetí útokov.
  • Slovensko sa radí medzi krajiny s priemerným výskytom útokov ransomware, či výskytom škodlivého alebo nechceného softvéru. V porovnaní s tým sú na tom naši susedia z Českej republiky o čosi lepšie a zaraďujú sa medzi krajiny s najnižším výskytom takýchto hrozieb.
  • Slovensko a Česká republika zároveň patrili ku krajinám, ktoré boli najviac zasiahnuté botnetom Gamarue známym aj pod menom Andromeda. Tento botnet bol v minulom roku zneškodnený jednotkou Microsoft Digital Crimes Unit aj vďaka spolupráci so spoločnosťou ESET.

„Hackeri využívajú slabinu používateľov, ktorí zanedbávajú zabezpečenie svojich počítačov a odkladajú aktualizácie softvéru,“ komentuje aktuálny trend Petr Klement z Microsoftu. „Pritom iba včasná bezpečnostná aktualizácia operačného systému a dodržiavanie zásad bezpečnej práce s počítačom dokáže zabezpečiť ochranu pred najnovšími útokmi.“

Správa Microsoftu taktiež ukazuje, že na to, aby firmy a inštitúcie udržali krok s novými a premenlivými kyberútokmi, musia prijať stratégiu, ktorá bude hrozby identifikovať, reagovať na ne a tým ich pred nimi chrániť. Vďaka vývoju účinných bezpečnostných produktov a riešení, jedinečnému porozumeniu hrozbám a strategickým partnerstvám Microsoft pomáha zákazníkom zostať v bezpečí.

Náš tip
Windows Defender mal zabrániť masívnej kybernetickej hrozbe, útočilo sa takmer na pol milióna počítačov
16.03.2018

+