MojWindows

Technológie pomáhajú búrať bariéry a programovanie spája. To je aj posolstvom tohtoročnej Hodiny kódu, ktorá hravou formou učí deti aj dospelých programovať. Hodina kódu u nás prebieha už tretí rok po sebe, a to vďaka zastrešeniu zo strany Microsoftu. Iniciatíva tento rok ale získala podporu zo strany ďalšieho technologického giganta, spoločnosti Lenovo. Tá žiakom Základnej školy internátnej pre žiakov so sluchovým postihnutím poskytla zariadenia typu 2v1 a tablety.

Programovanie učí hravou formou

Hodina kódu odštartovala vo vyše 180 krajinách sveta a z roka na rok je obľúbenejšia aj na Slovensku. Zapájajú sa do nej celé školy aj jednotlivci. Každý, kto ju od 4. – 13. decembra úspešne absolvuje, získa špeciálny certifikát.

Myšlienka zoznámiť ľudí so základmi programovania hravou formou funguje. Hodina kódu podporuje rozvoj digitálnych zručností, ukazuje, že programovanie nie je strašiak, ktorého sa treba báť, ale naopak, je to príležitosť rozšíriť si obzory, precvičiť logické myslenie. hovorí Marcela Havrilová, riaditeľka pre oblasť školstva, Microsoft Slovensko.

Hodina kódu sa odohráva vo virtuálnom prostredí populárnych hier, rozprávok či filmov ako Frozen, Star Wars alebo Minecraft, ktorý prichádza s novým tutoriálom, vďaka ktorému si aj začiatočník môže počas hodiny vytvoriť svoju vlastnú hru v obľúbenom prostredí.

Do Hodiny kódu sa môže zapojiť každý, predchádzajúce skúsenosti s programovaním pri tom nie sú potrebné. Školy, ktoré majú záujem zorganizovať vlastné podujatie k Hodine kódu, nájdu všetky potrebné informácie na hourofcode.com.

Technológie sú tu pre všetkých

Na Slovensku sa tohtoročná Hodina kódu nesie v duchu inklúzie, keďže technológie sú tu pre všetkých a v mnohých prípadoch môžu ľuďom s hendikepom pomáhať nielen pri začleňovaní sa do spoločnosti, ale aj budovaní si úspešnej kariéry.

,,Pre ľudí so sluchovým postihnutím sú IT veľmi prínosné z hľadiska získavania informácií a ako komunikačný kanál. Po prvej vlne nadšenia výhodami IT však prišla druhá vlna – riešenie niektorých negatívnych javov digitalizácie. Preto sme na škole zaviedli program na ich prevenciu a Hodina kódu našej iniciatíve napomáha.

Pre našich žiakov to bola výborná príležitosť vidieť, že čas pri počítačoch či tabletoch sa da využívať zmysluplne a že hrou sa vlastne učia,“ zhodnotila Jarmila Cifrová, riaditeľka Základnej školy internátnej pre žiakov so sluchovým postihnutím na Drotárskej ceste v Bratislave.

Programujú aj dievčatá

Programovanie nerúca len bariéry u zdravotne znevýhodnených, ale aj rodové stereotypy. Aktivitám na podporu rozvoja digitálnych zručností u dievčat sa plánuje systematicky venovať aj novovzniknutá platforma Akadémia programovania.

,,Spojili sme programovanie s kreativitou, pretože toto je cesta, ktorou chce ísť veľa dievčat. Veríme, že po skončení projektu budeme mať na slovenských školách oveľa viac malých nadšených „ajťáčiek“ ako teraz. Zároveň budeme školiť i pedagógov, aby nové metodiky mohli uplatniť na svojich hodinách a projekt sa tak dostal k čo najširšej skupine detí. Informatika je naša budúcnosť, všetci, vrátane dievčat, musíme byť pripravení,“ uzatvára Petra Kotuliaková z iniciatívy Aj ty v IT.

07.12.2017
 • Andromatic

  Stále nechápem ako to može byť hodina kódu, keď len spájajú blbé blocky ako v nejakom Scratch…

  • Maroš Kuric

   Predpokladám že sú to väčšinou žiaci na základnej škole ktoré by ešte neporozumeli algoritmom a nezapamätali by si všetky tie príkazy a takto majú aspoň akú takú predstavu o programovaní.

   • Andromatic

    No, tak ja som programovať vedel už v 4 ročníku a tímto teda dobrú predstav
    mať nebudú, budú len pripravené na Scratch a spamovať ho svojími sračkami (slušne povedané) a Clickteam Fusion 2.5, preto tu je na svete tak veľa blbých detí…

    • Maroš Kuric

     Tak záleží na inteligencii človeka ako pochopí algoritmy a tak 🙂 napríklad ja pred tým ako som sa učil programovať v C tak som na základnej škole chodieval na súťaže z FLL čo mi dalo aspoň ako takú predstavu o programovaní aj keď som tam vlastne iba spájal príkazy 🙂 záleží to vlastne na tom dieťati či ho to zaujme a začne sa učiť aj rôzne iné programovacie jazyky 🙂

     • Andromatic

      Veď preto, a aj preto na „Hodina kódu“ išli, lebo sa chceli naučiť programovať, lenže nie, idioti im napchajú do mozgu Scratch…

+