MojWindows

Spoločnosť Samsung Electronics predstavila na MWC 2016 rad kľúčových 5G inovácií, vrátane pokročilých platforiem 5G technológie využívajúcej milimetrové vlny a riešenie Multi-Link. Urobila tak doteraz najvýznamnejší krok pre mobilné technológie nadchádzajúcej generácie z hľadiska použiteľnosti a schopností. Ešte v roku 2014 nastavila niektoré z prvých meradiel v oblasti 5G technológií a tento rok sa zameria na skúšky v reálnom prostredí napríklad pri streamovaní VR. Testovanie bude zatiaľ prebiehať na území USA a Kórey.

Technologický míľnik

Na tohtoročnom MWC Samsung odhalil najnovšie aktualizácie svojich platforiem technológie 5G, ktoré pokrývajú pásma od 3,5 GHz do 28 GHz a 60GHz milimetrové vlny (mmWave). Medzi hlavné výhody patria pokročilé schopnosti hybridného beamformingu, ultra-vysoké prenosové rýchlosti, extrémne nízka latencia, prototypy buniek malej veľkosti určené pre milimetrové vlny a technológia Full Dimension-MIMO, ktorá je schopná zvýšiť kapacitu buniek o viac ako 65 % v porovnaní so štandardnou MIMO.

Pôsobivé výsledky ako v laboratóriu, tak v reálnom prostredí preukázali 28GHz a 60GHz mmWave systémy spoločnosti Samsung. Pri výskume mmWave spektra Samsung objavil, že je ideálne pre budúce rozmiestnenie malých buniek s vysokou hustotou. Okrem toho, špeciálne anténne rady v kombinácii s technológiou spracovania signálu umožňujú techniky vyspelého hybridného beamformingu (dynamická zmena smeru vyžarovaného signálu). Tieto techniky zvyšujú kapacitu buniek a zlepšujú užívateľské skúsenosti zaistením najlepšieho možného signálu, ktorý je priamo smerovaný do užívateľovho zariadenia. S využitím technológií adaptívnych anténových radov má technológia beamformingu schopnosť kompenzovať straty v prípade prenosu v situáciách bez priamej viditeľnosti pomocou odrazu od blízkych povrchov.

Samsung 5G

Celosvetové prvenstvo – Mobilita vo vašich rukách

Aktuálne začal Samsung zameriavať svoj vývoj na prekonanie ďalších kľúčových míľnikov. To zahŕňa úspešnú demonštrácii multi-bunkovej mobility a mobilné zariadenia v komerčnej podobe. V oboch prípadoch sa jedná o svetové prvenstvo.

Testy mobility predstavujú dôležitú požiadavku pre komercializáciu. Samsung preukázal schopnosť plynulého handoveru medzi bunkami. Zahrnuté sú ako prenosy vo vnútri systému, tak aj mimo systému. Prototyp použitého zariadenia, založený na Samsung Galaxy S6, zachováva súčasnú 3G a LTE konektivitu s pridaním zabudovaného 60GHz anténneho modulu.

Multi-Link – jednotná konektivita

Typická mobilná sieť dnes môže byť pomerne zložitou spleťou technológií. Väčšina z týchto sietí je zložená z radu rôznych frekvenčných pásiem, predpisov využitia a technologických štandardov (2G, 3G, LTE, WiFi).

So sieťami 5G posunie Samsung agregačnú technológiu o veľký skok dopredu, vďaka zavedeniu svojho Smart Multi-Link riešenia. Využitím kombinácie technológií Network Function Virtualization (NFV) a Software-Defined Networks (SDN) v zjednotenom riešení poskytne Samsung operátorom možnosť agregovať pripojenia naprieč ľubovoľným počtom prístupových technológií (napr. trojpásmové LTE + WiFi či 5G + LTE-U).

Samsung má tiež za cieľ prispieť k zvýšeniu konektivity a všeobecného prístupu k službám cez svoju významnú účasť v celosvetových štandardizačných organizáciách ako 3GPP a ITU. Rovnako tak partnerstvo s vládami (ako napríklad projekt Giga Kórea a európskej 5G-PPP) a rôznymi poprednými výskumnými inštitúciami znamená, že je Samsung jedným z lídrov úsilia o zavedenie štandardu 5G.

Zdroj: TS

02.03.2016

+