Fall Creators Update dátum vydania

Publikované 01.09.2017 Napísal v kategórii Hot Stuff, Windows 10 a 1149 Views

Očakávaná aktualizácia Fall Creators Update dostala oficiálny dátum vydania, počkáme si do októbra | Windows 10

Microsoft využil prebiehajúci veľtrh IFA 2017, aby tu oficiálne oznámil termín príchodu očakávanej aktualizácie Fall Creators Update pre Windows 10. Po dlhej dobe vágnych vyjadrení tak konečne vieme, že jej distribúcia bude spustená 17.októbra. Potvrdili sa tak informácie, ktoré hovorili, že hoci práce na aktualizácii sú už v poslednom štádiu a jej finalizácia má prebehnúť počas septembra, s jej príchodom je potrebné počítať o niečo neskôr. Po takmer šiestich mesiacoch vývoja a verejného prístupu k testovacím verziám, sa aktualizácia konečne dostane k používateľom.

Rovnako ako v prípade predošlých veľkých aktualizácií aj teraz je vysoko pravdepodobné, že Microsoft pristúpi k distribúcii rozdelenej do viacerých fáz, kvôli minimalizovaniu možných komplikácií pre používateľov.

Microsoft počas prezentácie zároveň vypichol niekoľko kľúčových oblastí, ktoré s Fall Creators Update súvisia. Pomerne prekvapivo sa pritom medzi nimi objavil aj herný režim „Game Mode“, ktorý je súčasťou Windows 10 už od príchodu aktualizácie Creators Update. Prisľúbené bolo ale dodatočné zvýšenie výkonu v hrách pri jeho používaní.

Okrem toho sa vylepšení má dočkať aj integrovaná súčasť Windows Ink pre prácu s dotykovými zariadeniami, ktorá umožní pracovať aj s PDF súbormi cez prehliadač Microsoft Edge, kde si používateľ bude môcť písať poznámky a zvýrazňovať informácie. Vylepšení sa pritom dočká aj spomínaný prehliadač, či celkové rozhranie operačného systému.

Spomenuté boli aj vylepšenia pre bezpečnostné riešenie Windows Defender, či zabudovanie podpory pre ovládanie systému pomocou pohybu očí. Táto funkcia ale prirodzene vyžaduje dodatočnú hardvérovú výbavu vo forme špeciálnej webkamery.

Nezabudlo sa ani na zdôraznenie platformy Windows Mixed Reality, pre ktorú Microsoft pripravuje zázemie taktiež už od aktualizácie Creators Update. Fall Creators Update s ňou však súvisí omnoho viac, nakoľko po jej boku budú na trh uvedené aj potrebné headsety od partnerských spoločností ako Acer, Asus, či Dell. Virtuálnu a rozšírenú realitu chcú spoločnými silami dostať do obývačiek bežných používateľov práve s pomocou cenovo dostupných riešení a primeranej hardvérovej náročnosti.

Microsoft svoju prezentáciu taktiež využil na to, aby informoval, že operačný systém Windows 10 sa nachádza už na 500 miliónoch zariadení po celom svete. Bohužiaľ však napadlo ani slovko o mobilnom segmente.

Tagy : ,

 • Maroš Kuric

  Som zvedavý ako spomínané vylepšenia a možnosti budú fungovať 🙂 verím, že fall creators update prinesie veľa užitočných funkcií 🙂

  • maros

   Problém je v tom, že bežný užívateľ očakáva práve nové funkcie.
   Lenže.
   Ak si všimnete, tie prichádzajú do operačných systémov veľmi pozvoľným tempom. Po Windows 7 (Vista) tých nových viditeľných funkcií pre bežného spotrebiteľa skrátka nie je. A teda najviditeľnejšími zmenami boli práve zmeny v užívateľskom rozhraní a snaha Microsoftu priniesť OS ktorý by bol jednotný tak pre počítače, tak aj pre prenosné zariadenia s dotykovým ovládaním.

   Windows 10 nepovažujem za vyslovene zlý produkt. Jeho najväčšou chybou je nový spôsob vývoja a distribúcie nových verzií. Ikeď si to niektorí neuvedomujeme, alebo nechceme pripustiť, už druhý rok je v predaji verejná Beta verzia.

   Mne to pripomína zdĺhavý (vtedy sa nám zdal nekonečný) vývoj Windows Vista ešte s kódovým pomenovaním Longhorn, len s tým rozdielom, že pri Windows 10 je to s pozvoľným uvoľnovaním implementovaných zmien napríklad aj čo sa týka koexistencie pôvodných verzií jednotlivých súčastí s novými tzv. UWP (napr. Ovládací panel vs. Nastavenia, Internet Explorer vs. Edge, Windows Media Player vs. Groove / Filmy), pričom práve UWP aplikácie nemožno považovať za najstabilnejšie (Edge rád náhodne z času na čas padá a nový Windows Defender je samostatná kapitola, keď zistené „hrozby“ po manuálnom zvolení čo sa s nimi má stať, zostanú naďalej zobrazované a taktiež nie a nie ich vymazať z histórie).

   No a potom ide o veci na pozadí v bežiacich procesoch, ktoré bežný užívateľ nevidí ak nepozerá, alebo nevie čítať z Event logov.

   Microsoft zrejme už nechce pôvodný model, kedy medzi majoritnými verziami OS bol rozdieľ niekoľko rokov. No systém ktorý si zvolili pri Windows 10 im akosi nejde tak ako by si (verím tomu) mnohí priali.

   • Maroš Kuric

    Možno sa to tak zdá no treba oceniť tú snahu Microsoftu spojiť všetky aplikácie aby fungovali aj na PC, mobile či tablete. Teraz možno nie sú tie aplikácie najstabilnejšie no v budúcnosti budú lepšie lebo Microsoft sa snaží ich opravovať no je dosť ťažké docieliť to aby aplikácia patrila do UWP a pritom bola stabilná na každom zariadení s tým aby ponúkala všade to isté a aby neboli ostatné zariadenia ukrátené o niektoré funkcie. A Microsoft chce mať OS ktorý má nejakú budúcnosť a môže ho distribuovať na viacerých druhoch zariadení a aby tam bolo nejaké to prepojenie. Čo sa týka windows defenderu tak tomu som vlastne nikdy neveril a vlastne som ho radšej vypol a nahradil Avastom alebo Esetom. A pokiaľ ide o procesy na pozadí tak častokrát si to sám užívateľ zahltí pri inštalácii rôznych aplikácií ktoré môžu pri zlej inštalácii nainštalovať aj aplikácie ktoré užívateľ nechcel. To čo môžem považovať za najväčšie chyby a myslím si že viacerí užívatelia tiež tak sú tie, že je dosť veľa aktualizácií a funguje to tak ako keby Microsoft naliepal náplasť na náplasť a stále dookola a len to zahlcuje pamäť a aj to ako Microsoft pred pár rokmi hovoril o tom ako by sa dali spustiť android aplikácie na windows 10 a hlavne na smartfónoch a nakoniec to zrušili a nahradili to UWP s tým že treba vývojárov ktorý by tie aplikácie vytvárali. No verím tomu že aj napriek tomu bude windows 10 lepší a lepší lebo to Microsoft potrebuje aby zaujal čo najviac užívateľov lebo najviac inštalovaných OS má bohužiaľ google.

    • joy

     …suhlasim s nazorom. Len ako uzivatel laik nie odboenik ocenujem snahu MS vytvorit univezalne OS na rozne typy zariadeni. Ale aj snahu drzat krok s trendmi ci dokonca ho urcovat, inovovat. No ve veci vekijako potrebuju cas aby sa usadili a vyzreli. 🙂