Windows 10 Cloud

Publikované 11.02.2017 Napísal v kategórii Windows 10 a 1674 Views

Windows 10 Cloud ešte nebol ani potvrdený, a už prelomili jeho najväčšie obmedzenie | Windows 10

Microsoft ešte oficiálne ani nepotvrdil práce na novej edícii operačného systému Windows 10 s označením Cloud, a šikovným programátorským ručičkám sa už podarilo prísť na to, ako v nej prekonať ochranu proti spúšťaniu klasických aplikácií.

Do obehu sa dostalo viacero raných zostavení edície Cloud, ktoré verejnosti už stihli ukázať niekoľko z princípov, na ktorých sú postavené. Najväčším známym obmedzením tohto systému je to, že používateľ môže inštalovať a spúšťať výhradne aplikácie z obchodu Windows Store. Akonáhle by chcel spúšťať aj bežné aplikácie napríklad stiahnuté z internetu, musí si zaplatiť za licenciu a prechod na edíciu Windows 10 Pro.

Windows 10 Cloud

Aspoň taká je podľa momentálne dostupných informácií základná myšlienka Microsoftu pri návrhu novej, odľahčenej edície Cloud. Viacerým programátorom a nadšencom sa už ale podarilo zabudované obmedzenie obísť bez toho, aby niečo niekomu platili. Aktuálne by vlastne ani nemohli. Microsoft totiž edíciu Cloud ešte oficiálne nielen že neuviedol na trh, ale zatiaľ ani len nepotvrdil.

Predpokladá sa, že edícia Cloud bude dostupná úplne bezplatne, aj keď nateraz nie je jasné, či bude určená výhradne pre výrobcov zariadení, alebo aj bežným používateľom ako akási základná verzia Windows 10. Skutočnosť, že by bolo veľmi jednoduchým spôsobom možné obísť najväčší nedostatok bezplatného systému otvára dvere pre rôzne scenáre.

Windows 10 Cloud 2

Postup, akým je možné docieliť spúšťanie bežných aplikácií totiž nemá byť príliš komplikovaný a vraj by ho dokázal vykonať aj priemerný používateľ. Pravdepodobnosť toho, že by následne zaplatil za licenciu tak dramaticky klesá. Ako sa tieto nové informácie odrazia na pripravovanom systéme ešte len uvidíme.

Microsoft pravdepodobne nejakým spôsobom blokovane aplikácií pritvrdí. Času na to má rozhodne dosť. Zatiaľ vidíme len jednotlivé kúsky skladačky a rúškom tajomstva ostávajú zahalené aj ďalšie možné limitácie novej edície operačného systému Windows 10 Cloud.

Zdroj:Neowin

Tagy : ,

 • Juraj Vasek

  Nestalo sa len to, že niekto skonvertoval klasickú aplikáciu na univerzálnu cez Desktop App Converter od Microsoftu? Nepríde mi to ako nedostatok, skôr niečo čo by mal urobiť so svojou aplikáciou každý vývojár. Preto nedošlo k spusteniu klasickej aplikácie ale jej univerzálnej kópii.

  • Miroslav Mudroň

   Je to možné, no v tomto prípade by ju opäť spustil nezamýšľaným spôsobom, kedy by obišiel zamýšľanú kontrolu digitálneho podpisu a integrity, ku ktorej pokiaľ správne viem, dochádza pri inštalácií priamo cez Windows Store. Išlo by teda v podstate o sideloading, ktorý z pohľadu zamerania na vyššiu bezpečnosť nie je štandardný postup.

   Ďalšou vecou je to, že vo Windows 10 Cloud bolo Win32 aplikácie konvertované na UWP možné spustiť v zostavení 15019, no v novšom 15025 to už nešlo. Čo je tiež zvláštne.

   Samozrejme, že situácia, kedy by vývojári začali konvertovať svoje aplikácie a nahrávať ich do Windows Store by bola pre Windows 10 veľkou posilou. V konečnom dôsledku sa Microsoft vývojárov k tomu snaží motivovať už dlhú dobu. Sám som veľmi zvedavý, čo sa z toho celého vykľuje.

 • Palo

  No to by bolo super keby sa klasické aplikácie dostali do store, tým by sa zlepšila situácia ja pre smartfóny. Držím palce.

  • Miroslav Mudroň

   Určite by to bolo fajn, uvidíme akým smerom sa to bude postupne vyvíjať.