Rozpoznávanie tváre cez Windows Hello sa podarilo oklamať upravenou fotkou

Windows HelloWindows Hello

Windows 10 používateľom vybraných zariadení ponúka špeciálny spôsob zabezpečenia účtu pomocou biometrickej autentifikácie cez funkciu Windows Hello. Tá v sebe zahŕňa natívnu podporu pre overenie používateľa pomocou odtlačku prsta alebo rozpoznávania tváre.

Práve druhá možnosť, ktorá využíva špeciálnu 3D kameru, je veľmi zaujímavá a dlhú dobu patrila v segmente zebezpečenia medzi pýchu Microsoftu, nakoľko mala byť schopná rozpoznať aj jednovaječné dvojčatá.

Výskumníkom z nemeckej spoločnosti SySS sa ale prednedávnom podarilo v systéme identifikovať slabinu, kedy funkciu rozpoznávania tváre oklamali vytlačenou fotografiou. Aby sa im to podarilo, fotografia musela spĺňať viacero kritérií.

Nachádzať sa na nej musel portrét autorizovaného používateľa zachytený v takzvanej blízkej infračervenej oblasti. Následne došlo k úprave atribútov ako kontrast a jas, a fotografia bola v nízkom rozlíšení 340 x 340, prípadne 480 x 480 pixelov vytlačená na laserovej tlačiarni.

Samotný „útok“ pritom prebiehal veľmi jednoducho – fotografia bola priložené pred kameru v zariadení, podobne, ako keby sa používateľ snažil prihlásiť pomocou svojej tváre. Práve vďaka špeciálne úprave fotografie sa funkciu podarilo podviesť a získať tak prístup k používateľskému účtu.

Súvisiacie články

Výskumníci upozorňujú, že ochranu bolo týmto spôsobom možné obísť aj v prípade ak bola aktivovaná funkcia „enhanced anti-spoofing“ pre zvýšenie odolnosti voči možným útokom.

Microsoft ale medzičasom na odhalenú zraniteľnosť, zdá sa, stihol zareagovať, nakoľko podľa testov nie je prítomná vo Windows 10 verzií 1703 a 1709. Výskumníci zo spoločnosti SySS preto odporúčajú nainštalovať najnovšiu verziu systému (Fall Creators Update), aktivovať režim „enhanced anti-spoofing“ a následne opätovne nakonfigurovať prihlasovanie pomocou skenu tváre. Jedine tak vraj bude používateľ plne chránený.

Horšie je to však v prípade starších verzií Windows 10, kde je chyba nateraz naďalej prítomná a používatelia sú tak potencionálne v ohrození.

Zdroj: Zdnet

Disqus Comments Loading...