MojWindows

Podľa informácií, ktoré ešte koncom roka 2018 priniesol portál Petri, sa za projektom „Windows Lite“ skrýva ďalší pokus o vytvorenie novej, tentokrát úplne od základov vyskladanej, verzie operačného systému Windows. Microsoft v tomto prípade opäť buduje na základoch, ktoré priniesla iniciatíva Windows Core OS.

Údajne má ísť o priamu konkurenciu pre systémy Chrome OS a iOS, takže určená bude skôr pre nenáročných domácich používateľov, ktorým vo väčšine prípadov postačujú webové aplikácie a služby. V základe tak má ísť o systém s novým prehľadným rozhraním, zbavený zbytočných prvkov a plne optimalizovaný s ohľadom na hardvérovú réžiu a okamžité zapnutie.

To znamená, že aj na lacnejších, menej výkonných zariadeniach by mal byť dosiahnutý úplne hladký používateľský zážitok. Z tohto dôvodu tu vraj nebude možné používať tradičné Win32 aplikácie, a spoľahnúť sa budeme musieť len na webové aplikácie a to, čo ponúkne Microsoft Store.

Microsoft sa mal pri návrhu svojho nového diela silne inšpirovať práve v systéme Chrome OS. Nepôjde o náhradu za klasický Windows 10, existovať budú bok po boku a nový systém navyše bude dostupný len pre vybrané zariadenia, vytvorené s ohľadom na jeho používanie. Podľa všetkého by malo ísť o lacnejšie notebooky, tablety a zariadenia typu 2v1.

Pripravovaná novinka sa radikálne odkláňa od tradičného ponímania toho ako vyzerá, a čo ponúka Windows. Microsoft kvôli tomu plánuje pristúpiť k jasnému odlíšeniu – v oficiálnom mene novinky nebude figurovať „Windows“.

Napriek tomu všetkému, na prvý pohľad to vyzerá na celkom pekné déjà vu. Niečo podobné sme len nedávno počúvali v súvislosti s Windows 10 S, a pár rokov predtým s Windows RT. Tentokrát sa ale majú predošlé vízie skutočne naplniť a „Lite“ má byť dokonca dôvodom, prečo Microsoft „odstrihol“ Windows 10 S. Jednoducho spravil miesto niečomu lepšiemu. Či to tak skutočne bude uvidíme až časom.

S prvými informáciami o novom smerovaní celého ekosystému Windows by sme mali prísť do kontaktu už čoskoro na veľtrhu Build 2019.

26.01.2019
Zdroj: Petri
  • aes ace

    Windows store ani zdaleka neponuka plnohodnotne aplikacie a podobne mnozstvo a vyber ako je to v Android Store. Tymto MS pokusom nedavam vela sanci. Ako vidno, uz to skusaju treti krat a stale sa nechytaju a nevedia poucit.

+