MojWindows

Windows 10 v štandardnej konfigurácii, kedy len viac-menej naslepo odklikáte proces prvotného nastavenia systému, obsahuje niekoľko typov „reklamy“, respektíve lepšie povedané odporúčaní.

Nejde totiž o reklamy v tradičnom ponímaní slova, no stále sú to prvky, ktoré upozorňujú na nejakú službu alebo súčasť systému, odporúčajú aplikácie, ktoré by sa vám mohli na základe nejakého prapodivného algoritmu hodiť.

Niekomu to nemusí vôbec prekážať a dokonca to môže považovať za určitú pomoc pri oboznámení sa s možnosťami systému, no určite je dobré vedieť, ako sa jednotlivých odporúčaní zbaviť a systém tak trochu vizuálne očistiť. Nejde o nič komplikované, akurát je treba vedieť, kde hľadať potrebné prepínače.

Obrazovka uzamknutia

Pokiaľ pre zobrazovanie pozadí používate možnosť „Windows Novinky/Windows Spotligth“ pre automatickú zmenu obrázkov sťahovaných zo služby Bing, jedinú možnosť ako sa zbaviť „reklám“ predstavuje zásah cez „Editor objektov politiky skupiny/Local Group Policy Editor“.

Táto úprava teda nie je dostupná používateľom Windows 10 v edícii Home. V prípade edície Pro ale požadovaný výsledok dosiahnete povolením politiky „Konfigurácia počítača\Šablóny pre správu\Súčasti systému Windows\Cloudový obsah\Nezobrazovať tipy Windows“, prípadne cesta v anglickej verzii „Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Cloud Content\Do not show Windows Tips“.

Pri používaní možností Obrázok a Prezentácia, stačí v sekcii Nastavenia Windowsu–>Prispôsobenie–>Obrazovka uzamknutia vypnúť nastavenie „Zobrazovanie faktov, tipov, trikov a ďalších informácií na obrazovke uzamknutia“.

Odporúčania v oznámeniach a upozornenia na novinky

Občas dochádza aj k tomu, že systém vás o novinkách chce informovať cez oznámenia zobrazované v Centre akcií. Pokiaľ by vás to náhodou rušilo, vypnete to cez Nastavenia Windowsu–>Systém–>Oznámenia a akcie–>Zobrazovať tipy, triky a návrhy pri používaní Windowsu.

Keď už ste tam, tak rovno môžete vypnúť aj príležitostné zobrazovanie informácií o novinkách a ich zobrazovanie po inštalácii aktualizácií.

Návrhy v ponuke Štart

V ponuke Štart sú sporadicky zobrazované odporúčania na aplikácie, ktoré by vás mohli zaujať. Ak o to nemáte záujem, tak potrebný prepínač nájdete v  sekcii Nastavenia Windowsu–>Prispôsobenie–>Štart–>Príležitostne zobrazovať návrhy v ponuke Štart.

Keď už sme pritom, v ponuke Štart je pripnuté množstvo aplikácií a odkazov na aplikácie, ktoré nemusia bežného používateľa vôbec zaujímať. Napríklad ide o hry Microsoft Solitaire Collection a Candy Crush, odkaz na stiahnutie Minecraftu a podobne.

Ak vám prekážajú, zbavíte sa ich veľmi jednoducho – stačí na ne kliknúť pravým tlačidlom myši a zvoliť možnosť Odinštalovať, prípadne Zrušiť pripnutie na Štart. V prípade, že ich v ponuke Štart chcete mať pripnuté, no vadí vám, že napríklad Microsoft Store zobrazuje vo svojej dlaždici návrhy na aplikácie, v kontextovej ponuke vyberte možnosť Ďalšie–>Vypnúť dynamickú dlaždicu.

Odporúčania v Prieskumníkovi

Microsoft svojho času zobrazoval informácie o výhodách predplatného OneDrive, no dlhú dobu o tom už nebolo počuť. Ak ste sa s tým náhodou stretli na svojom zariadení, tieto „reklamy“ vypnete cez rozhranie Prieskumník kliknutím na sekciu Zobraziť–>Možnosti–>Zobrazenie, kde odškrtnite „Zobraziť oznámenia poskytovateľa synchronizácie“.

Windows Ink Workspace

Majitelia zariadení s dotykovou obrazovkou, ktorí pracujú so sekciou Windows Ink Workspace sa návrhov na inštaláciu dodatočných aplikácií zbavia cez Nastavenia Windowsu–>Zariadenia–>Pero a Windows Ink-Zobraziť návrhy odporúčaných aplikácií.

Vypnutie cielenej reklamy

Windows 10 zariadeniam prideľuje takzvané reklamné ID, teda identifikátor, na základe ktorého dokáže zobrazovať reklamy relevantnejšie vzhľadom na spôsob akým pracujete v aplikáciách, v podstate ide o ekvivalent „cookies“.Vyhodnocujú sa tu síce anonymizované dáta z používaných Microsoft Store aplikácií, no napriek tomu pochopiteľne nemusí každému vyhovovať. Toto nastavenie vypnete v sekcii Nastavenia Windowsu–>Ochrana osobných údajov.

10.01.2019

+