MojWindows

Väčšina ľudí používa jedno rozloženie kláves, s ktorým pracujú od momentu inštalácie systému, prípadne kúpy svojho počítača a úplne im to vyhovuje. Nájdu sa však aj takí, ktorí občas potrebujú použiť niektoré špeciálne znaky a vyhovovalo by im, keby ich nemuseli zložito zadávať. V tech chvíli môže byť pridanie a zmena rozloženia kláves správnym krokom.

Ako pridať nové rozloženie kláves

Pomocou klávesovej skratky Win + I alebo ponuky Štart, prípadne iným preferovaným spôsobom si otvoríme systémové Nastavenia. Z ponúkaných možností klikneme na Čas a jazyk.

windows 10 nastavenie jazyk klavesnice

Z ponuky na ľavej strane následne zvolíme Miestne a jazykové nastavenie. Klikneme na používaný systémový jazyk, kam chceme pridať nové rozloženie kláves a v zobrazenej ponuke zvolíme Možnosti.

windows 10 nastavenie jazyk klavesnice

Otvorí sa nám ponuka Klávesnice, kde klikneme možnosť Pridanie klávesnice.

windows 10 nastavenie jazyk klavesnice

Z ponuky dostupných rozložení vyberieme to, ktoré potrebujeme. Hotovo.

windows 10 nastavenie jazyk klavesnice

Ako odstrániť niektoré z rozložení kláves

Pokiaľ by sme chceli naopak niektoré z používaných rozložení kláves odstrániť, postupujeme rovnako až do bodu, kedy si otvoríme nastavenia používaného systémového jazyka. Následne v zozname používaných rozložení kláves označíme to, ktoré chceme odstrániť a v ponuke, ktorá sa nám zobrazí klikneme na možnosť Odstránenie.

windows 10 nastavenie jazyk klavesnice

Ako jednoduchým spôsobom meniť medzi viacerými rozloženiami kláves

Pokiaľ teda patríte k používateľom, ktorí často potrebujú prepínať medzi viacerými rozloženiami kláves existujú na to dva jednoduché spôsoby. Prvým z nich je použitie klávesovej skratky ľavý Alt + Shift. Tento spôsob funguje vo Windowse od nepamäti a používa ho väčšina ľudí. Vo Windows 10 je však ešte jedna možnosť, ktorá môže byť pre množstvo používateľov praktickejšia. Ide o klávesovú skratku Win + Medzerník. Pri prepínaní týmto spôsobom sa používateľovi zobrazí ponuka, kde jasne vidí medzi ktorými rozloženiami mení. Z tohto dôvodu je to praktickejšie hlavne pri používaní viacerých ako dvoch rozložení.

windows 10 nastavenie jazyk klavesnice

Náš tip
Ako si zmeniť jazyk systému Windows 10 na slovenčinu, prípadne iný
10.03.2018
  • Lily

    Dakujem, konecne som nasla navod ako zmenit rozlozenie klavesnice na moju oblubenu querty.

  • Pemi

    toto je pre zaciatocnikov 😉 ale zaujimalo by ma ci niekto dokaze prenastavit lahko klavesnicu na windows tak, aby okrem querty umoznovala aj lahko pisat znaky pouzivane
    programatormi / napr #$[](){} .. niektore su dohladatelne, ale problem nastava ak je clovek nauceny robit aj na Macbooku kde su klavesy cez pravy alt hore na cislach, napr alt+4 je $ … na sk windows klavesnici je $ niekde vedla L, a mriezka # zas ako alt+c… pracujem aj na macu aj na windowse a dlho hladam sposob ako rozlozenie sk klavesnice na osx preniest na windows,,, nehovoriac o tej trapnosti ze na windowse uvodzovky musim pisat dvakrat a potom sa vracat o jeden znak (velmi vtipny bug 🙂

+