MojWindows

Okrem zmien, ktoré sa týkajú pridania takzvaného režimu „S Mode“ do rôznych edícii operačného systému Windows 10, sa Microsoft pripravuje aj na zmenu licenčných poplatkov pre svojich hardvérových partnerov. K zmenám cenovej politiky má dôjsť od 2. apríla a od 1. mája sa má v ponuke objaviť aj edícia Windows 10 Home Advanced.

Portál Thurrot uvádza, že všetky tieto informácie majú pochádzať z dokumentov, ktoré Microsoft zaslal práve svojim OEM partnerom.

Pre OEM partnerov bude dostupných päť variantov systému s definovanými parametrami, z ktorých si môžu vybrať ten, ktorý pre ich zariadenie vyhovuje najviac. Jednotlivé varianty sa od seba líšia cenovo a každý stupeň má presne stanovené pre aký hardvér je určený. Varianty nesú označenia Entry, Value, Core, Core+ a Advanced.

Variant „Entry“ je určený pre lacné zariadenia s malým výkonom. Konkrétne sa spomína výbava pozostávajúca z procesora Intel Atom, Celeron alebo Pentium, menej ako 4 GB operačnej pamäte a maximálne 32 GB SSD disk. V závislosti od typu zariadenia je tu spomínaná aj veľkosť obrazovky –  do 11,6 palcov v prípade tabletov a hybridov, do 14,1 palcov pre notebooky a v prípade All-in-One je to údajne viac ako 17 palcov.

Spadajú sem edície Windows 10 Home, Home v režime „S Mode“ a údajne aj nová edícia Home Advanced. To si ale odporuje s informáciami, ktoré samotný portál Thurrot uvádza v ďalšom článku, kde tvrdí že má ísť o edíciu Home upravenú pre tie najvýkonnejšie zariadenia. Cena licencií má byť v prípade týchto zariadení na 25 dolárov.

kontrolu nad súkromím

Variant „Value“ v sebe skrýva rovnaké edície Windows 10, ktoré sú ale určené pre zariadenia s procesormi Intel Atom, Celeron alebo Pentium, menej ako 4 GB operačnej pamäte, maximálne 64 GB SSD diskom alebo maximálne 500 GB tradičným platňovým diskom. Cena za licencie spadajúce do okruhu „Value“  je pre výrobcov stanovená na 45 dolárov.

V prípade variantu  „Core“ sa uvádza len toľko, že je určený pre zariadenia, ktoré nespadajú do kategórií z „Core+“ a „Advanced“. Cena licencií pre tento typ zariadení má byť stanovená na 65,45 dolárov.

„Core+“ pokrýva zariadenia s výkonnými procesormi, od 4 do 8 GB operačnej pamäte, maximálne FullHD rozlíšením obrazovky a diskami do kapacity 2 TB. Cena licencií je stanovená na 86,66 dolárov.

Do posledného variantu „Advanced“ majú spadať tie najvýkonnejšie zariadenia a cena licencií je uvedená na 101 dolárov. Konkrétne sa spomínajú ľubovoľné konfigurácie s procesormi Intel Core i9, viac ako 6-jadrové modely Intel Core i7, ľubovoľné modely Intel Core i7 s viac ako 16 GB operačnej pamäte alebo ľubovoľné modely AMD FX/ Ryzen 7 s viac ako 16 GB operačnej pamäte. Patria sem aj zariadenia s ľubovoľnou výbavou pokiaľ majú obrazovku aspoň so 4K rozlíšením.

Portál Thurrot ďalej uvádza, že Microsoft výrobcov zariadení tlačí k tomu, aby ich produkty mali ako predvolený prehliadač zvolený Microsoft Edge, nainštalovanú UWP aplikáciu LinkedIn a nainštalovaný Office. Ďalej sa majú postarať aj o tom, že na ploche a paneli úloh bude umiestnený maximálne jeden odkaz na tradičnú (Win32) aplikáciu. Pre ponuku Štart má zase platiť pomer 1:3 – 1 klasická aplikácia za každé tri z ponuky obchodu Microsoft Store.

Zdroj: Thurrot

05.02.2018
 • patoo

  Taky trapny preklep ze napísať celerom namiesto celeron som ešte nevidel a k tomu ešte 2x 😀. No ale podme k téme článku. Nechapem ako tie verzie budú upravené pre ten a onen hardver. To akoze ked si vymenim hdd za vacsi, dam si vacsiu ramku a vymenit monitor za vacsi a s vacsim rozlisenim tak sa mi zmeni aj wondows? No asi nie, cize pekna blbost. To som zvedavy ci ked budem mat ten core+ a budem mat viac ako 8GB ramky tak mi akoze tu pamat navyse vypise ako nevyuzitelnu? Pekna hovadina od toho microsoftu.

  • Maroš Kuric

   Toto je hlavne pre notebooky, tablety, all in one atď. Keď máš klasický stolný PC ktorý si vyskladáš sám tak si kúpiš klasickú licenciu podľa vlastnej potreby. Toto sa týka OEM čo znamená výrobcov zariadení s predinštalovaným windowsom a ak nechceš kupovať notebook alebo už vyskladaný PC nejakou značkou napr. Asus, HP,.. Tak ťa to nemusí až tak zaujímať. Nemyslím si že je to až taká hovadina ako si myslíš ty. Tieto verzie majú byť vytvorené na slabšie a silnejšie zariadenia. Skôr sa to odrazí aj na tej cene že lacnejšie zariadenia budú o niečo viac lacnejšie ale zase drahšie o niečo viac drahšie 🙂 ale stále máš možnosť si kúpiť notebook napríklad bez OS a zvoliť si vlastný 🙂 poprípade si preinštalovať ten predinštalovaný 🙂

   • patoo

    To je síce pravda všetko co si popísal, ale aj tak musím povedať ze to zbytocne skomplikovali

    • Maroš Kuric

     Ani nie 🙂 hlavnou myšlienkou je tam slabšie zariadenia odbremeniť od zbitočných procesov atď. A pritom tie lepšie zariadenia využiť čo najefektívnejšie 🙂 niečo ako keď si mal niekedy slabý stroj a chcel si windows 7 tak si hľadal verziu starter alebo tak nejako 🙂 toto je podobné 🙂 je tam tá snaha aj zo slabého PC dostať maximum na základe osekaného OS 🙂

     • Dedo Jozef

      Hlavnou myslienkou je zarobit. Mam win rad, lebo ma zivi 🙂 Ale vzdy ide o biznis. Lacny win sa priblizi androidu a linuxu zdarma. Drahy si odhryzne z kolaca u zariadeni kde cena je na druhom mieste. Optimalizacia operaku pre lowend je vedlajsi efekt biznis planu.

     • Maroš Kuric

      Tak možno je to tak ako hovoríš ale aj keď ide o ten biznis tak nemôžu dať rovnaký systém za inú cenu len preto že toto je low end a to je high end 🙂 tie OS musia byť aj nejako prispôsobené svojej cene 🙂 a pokiaľ ide o low end zariadenia tak áno možno linux a chromeOS sú zdarma tak sa k tomu aj stavajú 🙂 keď sa niečo stane tak smola lebo OS je zadarmo a tvorcovia si povedia že oni vytvorili OS ktorý je zadarmo tak prečo by ich malo zaujímať či je niečo v pohode alebo nie? 🙂 nehovorím že to nenapravia ale určite nie tak rýchlo 🙂 a google a ich OS to radšej nechajme tak lebo to je jedna veľká katastrofa aspoň pre mňa 🙂

  • Miroslav Mudron

   Hehe, díky za upozornenie na chybu, opravené.

  • Dufi36 Dzambo

   Pis o preklepe keď ich sam robíš wondows miesto Windows

   • patoo

    No jasne ze sa musel niekto taky ako ty najst 😀 pochop ze ja píšem iba komentar kdezto autor tohto článku pise clanok a mal by si ho po sebe skontolovat. On je profesional, nie ja.

    • Miroslav Mudroň

     Toto bola fakt školácka chyba, no stane sa. Ja som len rád za každé upozornenie, niekedy bohužiaľ prehliadnem aj takéto veci.

     • patoo

      No ved ja som rad ze ste si to opravili a zobrali to takto. Len som sa nad tym zasmial ako ma to zmiatlo. Na chvilu som si myslel ze cely zivot zijem v omyle takze som si to musel zadat do googlu ci je to fakt celeron 😀

+