MojWindows

Hranie na počítači je odnepamäti spojené s používaním klávesnice a myšky, no občas si chce človek spraviť pohodlie, poriadne sa natiahnuť na gauči, a práve v takýchto situáciách hrá prím gamepad od konzoly Xbox One. Väčšina dnešných hier, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú vo Windows Store je navyše prispôsobená tomu, aby sa prirodzene dala ovládať práve pomocou gamepadov. Dokonca aj populárny Steam umožňuje hry filtrovať podľa toho, či obsahujú plnú podporu pre ovládanie týmto spôsobom.

Ešte nedávno prepojenie gamepadu s počítačom vyžadovalo často až šalamúnsky prístup a hľadanie rôzneho podporného softvéru, ktorý by hranie týmto spôsobom umožnil, no to sa našťastie zmenilo s príchodom Windows 10, kde nájdeme natívnu podporu. Všetky starosti s nastavovaním tak odpadajú a človek sa musí sústrediť už len na hľadanie hier, ktoré si poriadne užije. Microsoft sa postaral o to, že pripojenie Xbox One gamepadu je úplne bezbolestným procesom. To je navyše možné spraviť hneď niekoľkými spôsobmi.

Pripojenie pomocou micro USB kábla

Najjednoduchším spôsobom je Xbox gamepad k počítaču s Windows 10 pripojiť pomocou micro USB – USB kábla. Tu postačí prakticky ľubovoľný kábel, pokojne aj ten, ktorým pripájate svoj smartfón. Metóda je obzvlášť vhodná pokiaľ chcete pripojiť staršiu generáciu Xbox One gamepadu. Výhodou je taktiež to, že gamepad nemusí mať vložené baterky, nakoľko si energiu čerpá z USB pripojenia.

Na druhej strane, nevýhodou tejto metódy je skutočnosť, že ste limitovaní dĺžkou spomínaného kábla, čo síce nevadí, pokiaľ sedíte blízko pri počítači, no akonáhle sa chcete vyvaliť na gauč, problém to je.

Týmto spôsobom sa dá gamepad pripojiť aj k tabletu, no tu sa vo väčšine prípadov nevyhnete kúpe USB redukcie.

Xbox One gamepad 3

Použitie adaptéra Microsoft Xbox One Wireless Adapter for Windows

Druhým spôsobom je použitie bezdrôtového adaptéra, ktorý sa pripája do USB portu na počítači a vďaka dosahu 6 metrov sa môžete pri hraní pokojne vzdialiť. K adaptéru môžete dokonca súčasne pripojiť až 8 gamepadov. Podporované sú navyše aj operačné systémy Windows 7 a Windows 8.1. Nevýhodou tejto metódy je nutná investícia na úrovni 25€, čo je cena oficiálneho adaptéra Microsoft Xbox One Wireless Adapter for Windows.

Microsoft dokonca len nedávno predstavil novú generáciu adaptéra, ktorá má podstatne kompaktnejšie rozmery, vďaka čomu je jej pripojenie vzhľadom na okolie USB portov podstatne príjemnejšie. Pôvodná verzia má totiž formu poriadne prerasteného USB kľúča, kvôli čomu môže blokovať ostatné porty, prípadne sa nemusí dať až tak pohodlne pripojiť do notebookov. Novinka ale zatiaľ nie je dostupná v obchodoch na našom trhu.

microsoft_xbox_wireless_adapter_2017_4

Pripojenie novej generácie gamepadov Xbox One cez Bluetooth

Pokiaľ vlastníte najnovšiu generáciu Xbox One gamepadov, ktoré sa začali predávať s konzolovou Xbox One S, k dispozícii máte aj možnosť bezdrôtového pripojenia priamo cez Bluetooth. Je to spôsobené tým, že priamo v gamepade je zabudovaná podpora pre štandardné Bluetooth pripojenie. Ak teda máte notebook, prípadne Bluetooth adaptér v počítači, odpadá vám nutnosť zakúpiť si Microsoft Xbox One Wireless Adapter spomínaný vyššie. Pre pripojenie gamepadu cez Bluetooth postupujte cez systémové nastavenia rovnako, ako keď chcete spárovať akékoľvek iné zariadenie. Uistite sa však, že gamepad je v režime párovania, inak ho systém nenájde.

Xbox One gamepad

Aplikácia Príslušenstvo pre Xbox

Ak patríte k šťastlivcom, ktorí vlastnia pokročilý herný gamepad Xbox Elite Controller, určite vám príde vhod nainštalovať si do počítača aplikáciu Príslušenstvo pre Xbox. Jej prostredníctvom si totiž môžete prispôsobovať rôzne aspekty tohto gamepadu, vrátane vytvárania herných profilov, či úprav správania vibrácií, tlačidiel a lopatkových ovládačov. Táto aplikácia sa navyše dá používať aj so štandardným gamepadom Xbox One, no konfiguračné možnosti sú tu limitované. Napriek tomu ide o vhodného spoločníka, prostredníctvom ktorého si hranie môžete trochu upraviť. Aplikácia je dostupná úplne bezplatne prostredníctvom obchodu Windows Store.

Náš tip
Bezdrôtový ovládač Xbox Elite – to pravé pre náročných hráčov | Recenzia

Prislusenstvo pre Xbox

14.08.2017

+