MojWindows

Ceny SSD diskov sú veľmi prijateľné, a tak po nich siaha množstvo ľudí s cieľom svojmu staršiemu, ale plne funkčnému notebooku vdýchnuť nový život. Po výmene diskov sa naskytne otázka, čo spraviť so starým diskom, ktorý je stále v dobrej forme, no v notebooku už nemá svoje opodstatnenie. Asi najzjavnejšou možnosťou je bezpečne ho uskladniť ako zálohu, pokiaľ by došlo k nečakaným problémom. Podstatne lepšie uplatnenie by však našiel ako externý disk pre praktickú zálohu a prenos súborov. Spraviť z interného disku ten externý je cenovo a finančne nenáročný úkon. Navyše to v sebe nepriamo skrýva aj ďalší praktický aspekt, ktorý si spomenieme v závere.

Čo potrebujeme na to, aby sme si „vytvorili“ externý disk

K tomuto účelu slúžia rôzne externé boxy pre 2,5-palcové SATA a SSD disky, ktoré sa dajú bežne kúpiť v predajniach s PC a príslušenstvom. Cena týchto boxov sa pohybuje niekde na úrovni 8 až 15 €. Pri výbere si treba okrem rozhrania dať pozor na to, aby sme si zvolili externý box, ktorý sa pripája pomocou jedného USB kábla. V ponuke sú totiž aj modely pripájané pomocou dvojice USB káblov, čo je nepraktické. Cenový rozdiel je pritom minimálny.

externý disk

V praxi ide o malú krabičku s adaptérom. Do adaptéru pripojíme pevný disk a vložíme ho do spomínanej krabičky. Potom už len stačí disk upevniť pomocou skrutiek alebo rôznych penových výstuží v závislosti od konkrétneho typu externého boxu. Takto vytvorený externý disk k zariadeniam pripájame pomocou USB portu.

externý disk

Disk je pripojený, ako postupovať ďalej?

Po prvom pripojení je potrebné prezrieť obsah disku, aby sme sa uistili, že neobsahuje žiadne dôležité údaje. Ak na disku nájdeme niečo dôležité, zálohujeme si to do počítača, cloudu alebo na USB kľúč v závislosti od objemu dát a našich preferencií. Nakoľko je cieľom vytvoriť si externý disk, pravdepodobne na ňom budeme chcieť používať jediný diskový oddiel. To znamená, že všetky existujúce diskové oddiely odstránime a nahradíme ich len jedným s využitím všetkého dostupného miesta. Pri takýchto zásahoch musíme postupovať veľmi obozretne, aby sme si omylom neodstránili nesprávne disky, pretože to by skončilo tragicky.

externý disk

Cez ponuku Štart vyhľadáme „vytvoriť a formátovať oblasti na pevnom disku“, a spustíme tak nástroj Správa diskov.

externý disk

Obozretne nájdeme disk, s ktorým chceme pracovať. Pomôckou môže byť to, že Správcu diskov najskôr spustíme bez pripojenia externého disku a poznačíme si, ktoré jednotky sú v počítači. Potom disk pripojíme a správcu spustíme znova. Ďalšou pomôckou pri určovaní správneho disku môže byť aj jeho veľkosť. Ak máme v počítači napríklad 250 GB SSD, tak ten si len ťažko pomýlime s 1 TB diskom, ktorý  pripojíme.

externý disk

Napríklad my máme v počítači jeden SSD disk, ktorý je rozdelený na tri diskové oddiely a nástroj ho deteguje ako Disk 0. Po pripojení „externého“ disku, na ktorom bol používaný systém, sa v nástroji Správa diskov objavili ďalšie tri diskové oddiely patriace Disku 1. Postupne ich zmažeme pomocou kontextovej ponuky. Ostane nám tak len nevyhradené miesto na disku.

externý disk

Klikneme na nevyhradené miesto pravým tlačidlom a z kontextovej ponuky vyberieme Nový jednoduchý zväzok. Potom je to už viac-menej len o klikaní na tlačidlo ďalej. Pri zadávaní veľkosti zväzku použijeme hodnotu zobrazenú vedľa položky maximálne miesto na disku.

externý disk

Stlačíme na Ďalej. V ďalšom kroku dáme disku priradiť písmeno.

externý disk

A nakoniec zvolíme naformátovanie na súborový systém NTFS.

externý disk

Systém za nás spraví všetko potrebné a my len počkáme, kým proces skončí. Dôležité je disk počas priebehu neodpojiť. Systém nás o jeho skončení bude informovať.

externý diskHotovo, odteraz máme externý disk.

Čo robiť, keď nemôžeme zmazať diskový oddiel pre obnovu systému?

Môžeme naraziť na situácii, kedy disk obsahuje oddiel určený na obnovenie systému. Ten nie je možné ľahko odstrániť pomocou nástroja Správca diskov a budete sa musieť obrátiť na príkazový riadok. Opäť budeme vyberať z viacerých diskov, a preto musíme byť obozretní, aby sme zvolili ten správny.

Spustíme teda Príkazový riadok (cmd) a zadáme príkaz diskpart. Systém nás môže vyzvať na udelenie povolenia, čo potvrdíme.

Pokračujeme zadaním príkazu list disk, čo nám zobrazí všetky disky pripojené k počítaču. Disk 0 by mal byť ten, ktorý používate v počítači a máte tam všetky súbory. Toho sa nechceme ani len dotknúť. Ak máte v počítači viac ako jeden disk (fyzicky), opäť sa môžete orientovať pomocou ich veľkosti. Pokiaľ si nie ste istí, odpojte externý disk, dajte si vypísať disky cez list disk a odpíšte si označenia a veľkosti. Po pripojení externého disku je potom ľahké správne ho identifikovať.

Príkazom Select disk „číslo“ zvolíme ten disk, s ktorým chceme pracovať. Pokračujeme príkazom List partition. Ten nám zobrazí všetky diskové oddiely, ktoré sú na disku vytvorené. Tu by sa mal nachádzať len jeden, nakoľko všetky ostatné sme odstránili pomocou nástroja Správa diskov. Vyberieme ho teda príkazom Select partition „číslo“. Posledným krokom je zadanie príkazu delete partition override pre jeho zmazanie. Počkáme na dokončenie. Hotovo.

Modelová situácia pri dvoch diskoch v počítači

Ukážeme si situáciu, kedy v počítači používame dva disky a chceme zmazať diskový oddiel na externom disku, ktorý pripojíme. Situáciu pred pripojením externého disku zachytáva nasledovný obrázok.

externý disk

Disk 0 je náš systémový disk, kde máme nainštalovaný systém a väčšinu programov. Disk 1 je pevný disk, kam ukladáme dáta veľkého objemu, zálohy a programy, ktoré nepoužívame často. Klasická kombinácia SSD + pevný disk. Po pripojení externého disku, s ktorým ideme pracovať je situácia nasledovná.

externý disk

Jasne vidíme, že nám pribudol Disk 2 s kapacitou 298 GB, čo odpovedá pripojenému externému disku. Chceme teda pracovať s Diskom 2 a zadávame tak príkaz Select disk 2.

externý disk

Zadávame príkaz List partition a vyberáme diskový oddiel 1, ktorý chceme odstrániť.

externý disk

Posledným krokom je zadanie príkazu Delete partition override pre jeho zmazanie.

externý disk

Hotovo. Pokračujeme teda opätovným spustením nástroja Správa disku, kde vytvárame jeden diskový oddiel.

Externý box ako pomôcka pri hardvérových poruchách

Externý box príde vhod aj v situácii, keď dôjde k vážnej hardvérovej poruche matičnej dosky alebo procesora a súrne sa potrebujeme dostať k dátam na disku. Disk z notebooku vyberieme a zapojíme do adaptéru externého boxu. Pripojíme cez USB k funkčnému počítaču a získame tak prístup ku všetkým dátam na disku.

externý disk

17.07.2016

+