MojWindows

Počas stretnutia v sídle slovenského Microsoftu sme mali možnosť vypočuť si niekoľko podrobností ohľadom najnovšej aktualizácie pre Windows 10 a o aktualizáciách celkovo. Na tvarovaní konečnej podoby novembrovej aktualizácie sa priamo podieľalo až 7 miliónov Windows Insiderov, ktorí poskytli spätnú väzbu v objeme viac ako 10 miliónov formulárov a pripomienok. K tomu treba pripočítať telemetrické data od každého, kto si nainštaloval Insider buildy. Milióny užívateľov sa tak spolu s Microsoftom podieľalo na vývoji a testovaní až 200 nových funkcií a vylepšení, ktoré priniesla novembrová aktualizácia. Vidno tak, že Microsoft si na novom systéme dáva poriadne záležať.

microsoft16

Aké novinky teda prináša novembrová aktualizácia pre Windows 10?

Medzi novinky, ktoré z novembrovej aktualizácie vypichol produktový manažér Peter Kmoško,  patrí optimalizácia systému a procesov, vďaka čomu má pri použití na rovnakom „železe“ Windows 10 dosahovať až o 30% vyšší výkon ako Windows 7. V spolupráci so 600 partnermi pribudlo viac než 4000 ovládačov a má tak ísť o Windows s najväčšou kompatibilitou v histórii.  Nových funkcii sa dočkal webový prehliadač Microsoft Edge, ktorý začína byť používaný čoraz viac, pribudli podnikové vylepšenia vo forme prihlasovania pomocou biometrických údajov a Windows Update for Business. Používatelia podnikovej edície Windows 10 Enterprise môžu, ako bolo sľubované vypnúť všetky telemetrické dáta. Novinkou je aj jednoduchšia aktivácia systému. Užívatelia, ktorí doteraz nevykonali inováciu na „desiatku“ môžu spraviť priamo aj čistú inštaláciu. Počas inštalačného procesu budú vyzvaní na zadanie licenčného kľúča, kde môžu zadať kľúče systémov Windows 7 a 8.1 a to dokonca aj v OEM verzii.

microsoft15

Dostupnosť novembrovej aktualizácie, ktorá je známa aj pod označením Threshold 2 má byť podstatne rýchlejšia ako to bolo v prípade rezervovaných inovácii na Windows 10. Vtedy za zdržanie mohla snaha Microsoftu poskytnúť všetkým záujemcom hladký prechod a vývojári tak dodatočne pracovali na ovládačoch.

Tri kategórie zariadení so systémom Windows 10 a prístup k ich aktualizácii

V praxi Microsoft rozdeľuje zariadenia, na ktorých je nainštalovaný Windows 10 do troch kategórii a tomu reflektuje aj spôsob, akým sa narába s aktualizáciami. Jednoúčelové systémy, ktoré nájdeme v továrňach, v sanitke a podobne môžu dostávať iba bezpečnostné aktualizácie bez nových funkcií. Druhou kategóriou sú bežné spotrebiteľské zariadenia, ktoré sú aktualizované automaticky a budú pravidelne dostávať aktualizácie s novými funkciami, v rozmedzí približne 3 až 5 mesiacov. Poslednou kategóriou sú biznis používatelia, u ktorých sa myslí na vysoké nároky na kompatibilitu a bezchybnosť prevádzky. Preto im Microsoft umožňuje odsunutie aktualizácii po dobu až ôsmich mesiacov, aby sa nemuseli obávať prípadných problémov, ktoré by sa mohli objaviť s novými funkciami. Pre biznis užívateľov ponúka aj pokročilé možnosti spôsobu inštalácie aktualizácii napríklad šírením po firemnej sieti.

microsoft18

Proces vývoja a distribúcie aktualizácii je rozsiahly

Peter Kmoško priblížil aj to, ako prebieha samotný vývoj a testovanie aktualizácií. Kým nové funkcie dorazia k užívateľom musia totiž prejsť dôkladným procesom validácie a verifikácie na niekoľkých úrovniach. Na nových funkciách a vylepšeniach pre Windows 10 pracuje tím približne 5000 vývojárov, ktorí schválené zmeny na testovanie posielajú 200 000 zamestnancom Microsoftu. Pokiaľ sa nevyskytnú problémy, novinky putujú ďalej k viac ako 13 miliónom Windows Insiderov. V tejto fáze Microsoft získava neuveriteľne obrovskú spätnú odozvu pomocou formulárov, pripomienok a telemetrických údajov. Ak je všetko v poriadku putujú potom novinky priamo k bežným užívateľom, teda na spotrebiteľské zariadenia. Spomínané aktualizácie pre firemný sektor sa nachádzajú ešte o jednu fázu ďalej a to vďaka dobe odsunutia ich inštalácie.

microsoft17

19.11.2015

+