Chrome

Publikované 20.12.2017 Napísal v kategórii Aplikácie a 1298 Views

Google svoj prehliadač do obchodu Microsoft Store dostal okľukou, reakcia na seba nenechala dlho čakať | Aplikácie

Počas včerajšieho dňa došlo v digitálnom obchode Microsoft Store k zaujímavej situácii. Napriek tomu, že Microsoft má v podmienkach uvedené, že webové prehliadače tu môžu byť zaradené len v prípade pokiaľ využívajú jadro EdgeHTML sa tu objavil populárny Chrome, a to dokonca bez jedinej úpravy súčasnej architektúry. Google však postupoval pomerne prešibane a do obchodu neumiestnil priamo prehliadač ako taký, ale len jeho „inštalátor“.

Označenie inštalátor je však v tomto prípade napriek samotnému názvu aplikácie „Inštalátor Google Chrome“ prehnané. Reálne totiž išlo o aplikáciu, ktorá používateľovi po spustení umožnila jedným kliknutím stiahnuť skutočný inštalátor z oficiálnych stránok prehliadača, čím predstavovala len akési nepraktické zaobalenie webovej stránky a samotného odkazu. Používatelia edície Windows 10 S tak mali stále smolu a po inštalácii z obchodu Microsoft Store získali úplne zbytočnú aplikáciu, nakoľko skutočnú inštaláciu prehliadača nemohli spustiť. Riešenie tak v konečnom dôsledku pôsobí dosť úsmevne.

TIP:Ponuka aplikácie Microsoft Store sa rozrastie o zariadenia, písma a jazyky

Reakcia zo strany Microsoft napriek tomu na seba nenechala dlho čakať a „Inštalátor Google Chrome“ bol len pár hodín po svojom zverejnení z obchodu Microsoft Store odstránení kvôli porušeniu podmienok. Microsoft uviedol, že ich zavedením a dodržiavaním sa okrem iného má docieliť to, že všetky ponúkané aplikácie budú bezpečné a bezproblémovo použiteľné. To ale neplatilo napríklad v prípade spomínanej edície Windows 10 S.

Na margo vzniknutej situácie Microsoft dodáva, že Chrome vo svojom obchode s radosťou privíta, no jedine pokiaľ Google splní požadované podmienky. To v praxi znamená, že prehliadač by musel využívať jadro EdgeHTML, ktoré je základom prehliadača Microsoft Edge. Je preto veľmi nepravdepodobné, že Google by na niečo podobné vôbec pristúpil a nahradil svoje vlastné riešenie.

Tagy : ,

 • Jiří Krajcsovics

  Edge přes masivní reklamu Microsoftem je pomalý a nekompaktibilní , důkaz je tu https://web.basemark.com/ , změřil jsem si prohlížeče chrome a edge v nejnovějších verzích, edge je o 55 % pomalejší proti chrome, nepoužívám edge i když mám win 10 na pc 4 roky ..stále používám chrome, je prostě nejlepší …

  • Maroš Kuric

   Dovolím si nesúhlasiť 🙂 Edge síce používam málokedy ale Chrome nie je taký dobrý ako tu píšeš 🙂 nemá funkciu ktorá by ťa chránila alebo aspoň ťa zamaskovala v sieti 🙂 režim inkognito sa neráta 😉 to ti len neuloží históriu 😉 a má v tebe vzbudiť pocit bezpečia 😉 pokiaľ viem tak nevyužíva VPN 🙂 dokonca nevyužíva podobný systém ako PTP ako Tor 🙂 v dnešnej dobe útokov je to myslím si dôležité byť aspoň nejako chránený 🙂 preto používam Operu ktorá má v sebe VPN 🙂 a vôbec mi nejde o rýchlosť lebo v tomto prípade je rýchlosť pre amatérov 🙂

 • Robert

  Ja som dlhé roky používal Firefox potom som prešiel na Google Chrome ale od leta som postupne prešiel na Edge a neskor som odinštaloval Chrome z PC. A musím povedať že Edge mi vyhovuje oveľa viac. A to co teraz Google previedol v Store je len ukážka ne ochoty a sabotovania od Googlu.