Čítačka

Publikované 28.11.2017 Napísal v kategórii Windows 10 a 1104 Views

Aplikácia Čítačka vo Windows 10 od nového roka končí, jej úlohu prebral Microsoft Edge | Windows 10

Webový prehliadač Microsoft Edge je síce už dlhšiu dobu možné používať aj ako čítačku PDF dokumentov, no čoskoro sa tejto úlohy zhostí naplo. V rámci systému Windows 10 doteraz bolo za týmto účelom možné používať ešte aplikáciu Čítačka, no tá bola s príchodom aktualizácie Fall Creators Update odstránená.

Síce je možné doinštalovať ju ručne cez Microsoft Store, no po spustení na používateľa čaká upozornenie, že od 15. februára budúceho roka už v systéme Windows 10 s aktualizáciou Fall Creators Update a novších nebude vôbec použiteľná.

Aplikácia Čítačka sa prvýkrát objavila ešte v systéme Windows 8 a používateľom ponúkala jednoduchú možnosť ako prehliadať súbory formátov .pdf, .xps a .tiff. Pre dotknutých používateľov Microsoft ako alternatívu odporúča aplikácie Microsoft Edge, Windows XPS Viewer a Fotografie. Vzhľadom na to, že potrebné funkcie prebral Microsoft Edge, spravovať ďalšiu aplikáciu sa stalo redundantným.

TIP:Ako Microsoft Edge nahradiť inou aplikáciou na otváranie PDF súborov

Podľa aktuálnej formulácie to ale vyzerá tak, že pre systémy Windows 8/8.1, ako aj verzie Windows 10 staršie ako aktualizácia Fall Creators Update bude Čítačka stále použiteľná aj po avizovanom termíne. Predmetné upozornenie sa v  nich podľa dostupných informácií vôbec nezobrazuje.

V každom prípade používateľov Windows 10 skôr či neskôr zmena dostihne. Vyhli by sa jej jedine aktívnym blokovaním inštalácie nových aktualizácií, čo by v konečnom dôsledku ale mohlo spôsobiť to, že prídu aj o podporu vo forme opravných aktualizácií a bezpečnostných záplat, čo za jednu aplikáciu rozhodne nestojí. Navyše je otázne, ako veľmi je vlastne Čítačka používaná.

Zdroj: MSPU

Tagy : , ,

  • patoo

    Ja ju používam skoro denne, už som si na ňu zvykol a niesom nadšený z tohto. Prečo mi to chcu nasilu odstranit? Ja nechcem ten ich priblbly edge používať. Nie je predsa len na mne že čo si zvolim aby som používal?

  • Matej

    Hlavne to spojenie edge a pdf pri praktickom používaní je jedna veľká tragédia. Práca s väčšími dokumentami je samy problém. Nespoľahlivosť.