Nadella

Publikované 27.09.2017 Napísal v kategórii Hot Stuff, Smartfóny a 1321 Views

Satya Nadella vo svojej novej knihe píše, že od začiatku bol proti kúpe Nokie | Smartfóny

To, že súčasný výkonný riaditeľ Microsoftu, Satya Nadella, nebol zástancom akvizície mobilnej divízie spoločnosti Nokia sa v kuloároch šepkalo už dlhú dobu. Až teraz to však verejne priznal vo svojej novej knihe s názvom „Hit Refresh“.

Microsoft akvizíciu Nokie dokončil počas apríla 2014, no pôvodné plány siahajú ešte do roku 2013. V čase dôležitého hlasovania zastával pozíciu výkonného riaditeľa Steve Ballmer, ktorý nechal manažment spoločnosti hlasovať o tom, či by sa mal do akvizície Nokie pustiť.  Nadella v knihe píše, že hlasoval proti, pričom rovnaký názor mal na túto príležitosť aj spoluzakladateľ Microsoftu, Bill Gates.

“Hlasoval som proti. Nechápal som prečo, by svet v smartfónoch potreboval tretí ekosystém, iba ak by sme zmenili pravidlá hry… No bolo už príliš neskoro získať zázemie, ktoré sme stratili. Naháňali sme zadné svetlá našej konkurencie.“

Ako už dnes vieme, pochybnosti boli na mieste. Ballmer v získaní Nokie videl pre Microsoft príležitosť zabezpečiť výrobu smartfónov a ďalej tak posilňovať pozíciu v boji proti Androidu a iOS, ktoré boli na jasnom vzostupe. Panovali dokonca obavy, že Nokia by sa mohla rozhodnúť opustiť trh zariadení so systémom Windows Phone, čo by pre Microsoft predstavovalo obrovské problémy. Ballmer však dúfal, že spojením sa posilní zázemie a podporí ďalší rast platformy.

Nakoniec to dopadlo tak, že žiaden raketový štart pre Windows Phone sa nekonal, spoločnosti sa do výroby smartfónov nehrnuli a Ballmer, ktorý akvizíciu presadil, nakoniec zo svojej pozície odstúpil ešte mesiac pred jej ukončením. Microsoft čakalo niekoľko vĺn prepúšťania zamestnancov, ktorých získal od Nokie, a nakoniec celú investíciu odpísal. Prepustených boli tisíce a Microsoft mal tento „experiment“ stáť viac ako 8 miliárd dolárov.

Najväčším sklamaním z tejto neúspešnej investície je pre Nadellu práve dopad, ktorý mala na ľudí. „Pri pohľade späť najviac ľutujem dopad, ktorý malo prepúšťanie na veľmi talentovaných, zanietených ľudí v našej mobilnej divízii“

Nadella vo svojej knihe píše, že Microsoft by sa mal smartfónom venovať len vtedy, keď dokáže zákazníkom ponúknuť niečo unikátne. Či však ide o narážku na bájny „Surface Phone“, je otázne.

Zdroj: BI

Tagy : , , ,

 • Maroš Kuric

  Je dosť smutné že to takto dopadlo lebo nokia bola vždy dobrá značka a dostala potom dobrý OS no škoda že ľudia to nevedia oceniť :/ a hlavne vývojári aplikácií kašľú na windows :/ myslím si že ak by sa Microsoft pustil do „surface phone“ tak by mohol pridať ako funkciu emuláciu android a ios aplikácií 🙂 no viem že to nie je ľahké a hlavne keď google chce za všetko peniaze a určite by to bolo aj pri tomto 🙂 no nechajme sa prekvapiť ako bude Microsoft pokračovať 🙂

  • Miroslav Mudroň

   No s tou emuláciou sa veru jeden čas počítalo. Nakoniec od toho bolo úplne upustené bez bližších informácií. Dostupné správy ale hovorili o tom, že to spôsobovalo postupné spomaľovanie celého systému. Nateraz bohužiaľ musíme len čakať, čo si pre nás Microsoft pripraví.

   http://www.mojwindows.sk/2015/11/projekt-astoria-dostal-stopku/

   • Maroš Kuric

    Áno to viem 🙂 sledoval som to istý čas na windows central 🙂 je to škoda 🙂 určite by to vedeli spraviť aby to nespomaľovalo systém 🙂 ak robia na novom OS tak by to tam mohli vyriešiť a pridať tam lepší hardware aby to potiahlo všetko 🙂 keby tam bola tá emulácia tak si myslím že mobilný windows by si našiel viac nadšencov 🙂 mnohý ľudia si nekúpia Microsoft len pre chýbajúce aplikácie čo je jediná nevýhoda windowsu 🙂