SK-NIC

Publikované 16.02.2017 Napísal v kategórii Novinky a 1031 Views

Správca národnej domény SK-NIC posilní a postúpi do svetovej ligy

Správca národnej domény .sk spoločnosť SK-NIC, a.s., v najbližších mesiacoch zmení vlastnícku štruktúru. Cieľom vstupu nového investora je zvýšenie konkurencieschopnosti .sk domén na medzinárodnom trhu, technologické inovácie a získanie zahraničného know-how. Podľa hovorcu investičnej skupiny DanubiaTel Tomáša Stupavského, do ktorej portfólia SK-NIC roky patrí, sa rokovania s novým investorom dostávajú do finále.

„Meno investora, ani podiel, ktorý v spoločnosti SK-NIC získa, vzhľadom na prebiehajúce rokovania, nebudeme konkretizovať. Predpokladáme, že rokovania ukončíme v priebehu najbližších mesiacov a investora následne predstavíme ako registrátorom domén, tak širokej verejnosti,“ dodal T. Stupavský. Hovorca DanubiaTelu ale nevyvrátil špekulácie, že záujem o vstup na slovenský trh prejavil jeden z kľúčových hráčov na svetovom trhu s doménami.

Nový systém a pravidlá pre registrovanie domén

Národný registrátor domén SK-NIC sa v týchto dňoch sústredí na spustenie nového systému a pravidiel registrácie domén. Zmeny, na ktorých sa pracovalo niekoľko rokov, prídu do praxe od začiatku júna. „Nové pravidlá okrem iného umožnia registrovať doménu na 10 rokov a nielen na rok, ako tomu bolo doteraz. Vlastníkom domény už môže byť ktokoľvek z EÚ, alebo s doručovacou adresou v únii. Zjednodušuje sa administratíva a záťaž registrátorov, no zároveň vďaka novým pravidlám budeme vedieť účinnejšie bojovať s doménovými podvodníkmi,“ hovorí Stupavský.

Príchod investora nebude znamenať žiadne zmeny v rozbehnutom procese. Naopak, DanubiaTel od neho očakáva, že s medzinárodným know-how lepšie etabluje doménu .sk na trhu.

Doménové mená naberajú na hodnote

Hodnotné doménové mená, teda rôzne textové reťazce s príslušnou koncovkou, napríklad slovensko.sk, získavajú v ostatných rokoch na svojej hodnote. Sú súčasťou nehmotného majetku, rovnako ako patenty či ochranné známky, ale aj imidžu každej obchodnej spoločnosti. Dbajú na ne i osobnosti, politici či médiá. Ich hodnota rastie o to viac, že sa postupne míňajú. Pre spoločnosti podnikajúce na národných trhoch patrí k ich dôveryhodnosti mať webové sídlo s národnou doménou, na Slovensku končiacu .sk. V súčasnosti SK-NIC registruje viac ako 355-tisíc takýchto domén.

Zdroj: TASR

Tagy : ,