ISO

Publikované 15.02.2017 Napísal v kategórii Návody a 2983 Views

Ako pracovať s obrazmi disku ISO a IMG vo Windows 10 | Návod

Súbory typu ISO a IMG predstavujú obraz disku, teda archívny súbor, ktorý v sebe ukladá presnú repliku obsahu fyzického média akým je typicky CD, DVD, či dokonca Blu-Ray. Softvérové spoločnosti týmto spôsobom zvyknú distribuovať svoj softvér. Príkladom môže byť aj samotný Microsoft, ktorý pomocou ISO súborov ponúka na stiahnutie operačný systém Windows 10. Používateľ má typicky na výber, buď si  obraz disku napáli na disk a pracuje s ním fyzicky, alebo ho používa len digitálne v rámci systému.

Pokiaľ obraz disku obsahuje operačný systém, môže z neho používateľ vytvoriť aj bootovacie USB pre jeho inštaláciu. Vtedy systém inštalujete z USB kľúča namiesto fyzického DVD, čo zvykne byť podstatne rýchlejšie aj pohodlnejšie.

Pokiaľ ste chceli s obrazmi disku pracovať v minulosti, štandardne ste na to potrebovali niektorý z nástrojov tretích strán. S operačným systémom Windows 10 je situácia o trochu iná. Obsahuje totiž priamu podporu pre základnú prácu s obrazmi disku, kedy ich dokážete pripojiť a odpojiť k virtuálnej mechanike bez nutnosti inštalovať dodatočný softvér. Napriek tomu, že súbory typu ISO a IMG nie sú pre priemerného používateľa úplne bežnou vecou, pracuje sa s nimi veľmi jednoducho. Stará sa o to priama integrácia do Prieskumníka.

ISO 2

Ako pripojiť a odpojiť ISO alebo IMG k virtuálnej mechanike

Najjednoduchším spôsobom, ako pripojiť obraz disku (ISO alebo IMG) prostredníctvom Prieskumníka je dvojité poklepanie na súbor ako keby ste ho chceli spustiť. Systém zariadi zvyšok ako je vytvorenie virtuálnej mechaniky, a po chvíľke môžete pristupovať k žiadanému obsahu. Rovnaký výsledok dosiahnete aj v prípade, že na súbor kliknete pravým tlačidlom myšky a zvolíte možnosť Pripojiť.

ISO

Keď už viac s obsahom súbotor ISO a IMG nechcete pracovať, kliknite pravým tlačidlom na vytvorenú virtuálnu mechaniku a z ponuky vyberte možnosť Vysunúť.

ISO 3

Ako môžete vidieť, práca so súbormi typu ISO a IMG je priamočiara a veľmi jednoduchá. Tieto základy je dobré vedieť, keďže počas používania Vášho zariadenia môžete ľahko naraziť na situáciu, kedy budete potrebovať niečo nainštalovať práve z obrazu disku.

Tagy : , , ,

 • Admin

  Wow! Zase opisujete funkcie ktoré sú už dávno vo Windows 10 a neni to žiadna novinka. Už fakt nemáte o čom písať…

  • Miroslav Mudroň

   To, že niečo je v systéme už dlhú dobu neznamená, že každý to automaticky pozná. Ľudia bežne píšu a pýtajú sa práve na základné veci, preto nevidím nič zlé na tom, keď o tom napíšem.

   • Miroslav Mudroň

    Hups, vypadlo mi slovo. *že každý to automaticky pozná. Treba to brať tak, ako to je. Nie všetci ľudia sú rovnako zručný pri práci s PC, preto sa venujem aj základom. Ak máte napad na dobru temu pre široký okruh ľudí, kľudne mi napíšte na mail miroslav(zavináč)mojwindows.sk, budem len rád.